Dünyanın En Büyük Elmasları

Dünyanın En Büyük Elması

 

 

 

 

Dünyanın En Büyük Elması

 

 

 

 

Birbirinden ilginç hikayeleri olan bugüne kadar bulunmuş dünyanın en büyük elmasları, kraliyet aileleri, girişimciler, müzeler tarafından satın alınmış ve çoğunluğu müzelerde sergilenmektedir. En eskisinin geçmişi 12. yüzyıla kadar dayanan bu taşların en büyüğü 1985 yılında Güney Afrika elmas madenlerinde bulunan ve ilk olarak “Unnamed Brown“, Tayland Kralı’na hediye edilmesinden sonra “The Grand Jubilee” adını alan sarı-kahverengi elmastır.

En Büyük Elmaslar

Sonsuzluğun, sağlamlığın, sevginin sembolü elmaslar, aynı zamanda dünyanın peşinden koştuğu, antik çağlarda tanrıların gözyaşı, kayan yıldızlardan yeryüzüne düşen parçalar olduğuna inanılan bu en değerli taşlar, bulunduğu bazı bölgelerde yıllarca süren savaşların, ölümlerin, askeri darbelerin sebebi olmuşlardır. Bu aç gözlülükten ve ihtirastan kurtulmayı başarabilen elmas madenlerinde bulunan dünyanın en büyük elmasları bugün müzelerde sergilenmektedir. Büyüklükleri ile görenleri büyüleyen bu elmaslar hikayeleri, kesim şekilleri, tasarımcıları ile filmlere, romanlara konu olmakta ve herkesi etkisi altına almaktadır.

Dünyanın En Büyük Elmasları

1. The Golden Jubilee

Dünyanın işlenmiş en büyük elması 545.67 karat olan “The Golden Jubilee” Gabi Tolkowsky tarafından tasarlanmıştır. Gabi Tolkowsky aynı zamanda 273.85 karat büyüklüğünde dünyanın en büyük “D” (renksiz ve kusursuz) elmasını da tasarlamıştır. 1997 yılında Tayland Kralı’nın 50. yılı şerefine kendisine takdim edilmeden önce “Unnamed Brown” yani “Adsız Kahverengi” olarak anılan “The Golden Jubilee” adını taktim töreninden sonra almıştır. İşlenmeden önceki haliyle 755 karat olan elmas, Güney Afrika’nın ünlü elmas madeni “Premier”de 1985 yılında bulundu. Rengi sarı-kahverengi olan elmas dünyanın en büyük ikinci elması olan “Cullinan I” bilinen adıyla “Afrika Yıldızı”ndan sadece 15.37 karat büyük.

2. The Star of Africa – Afrika’nın Yıldızı

“The Cullinan” olarak anılan ve işlenmemiş olarak bugüne kadar bulunmuş en büyük ham elmas olan taş tam 3,106.75 karattı. Bu taştan kesilen “Cullinan I” diğer adıyla Afrika’nın yıldızı 530.2 karatlık büyüklüğüyle 1985 yılında The Golden Jubilee’nin bulunmasına kadar dünyanın en büyük elması özelliğini taşıyordu. Armut şeklindeki elmas dışında bulunan ham taştan 8 adet büyük ve yaklaşık 100 adet küçük karatlarda elmas kesilmiştir. 1905 yılının 25 ocağında Güney Afrika’da bulunan The Cullinan’dan kesilen Afrika’nın Yıldızı dünyanın en büyük renksiz elmasıdır. Cullinan I Londra’da “Tower of London” da sergilenmektedir ve tahmini değeri 400 milyon doların üzerindedir.

3. The Incomparable – Emsalsiz

Dünyanın en büyük üçüncü elması olan “The Incomparable”, 1984 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde MIBA Elmas Madeni’nde bulundu. Ham hali 890 karat olan taş kesildikten sonra 407.5 karata düşmüştür. Bu taşın değerinin 20 milyon dolar civarında olduğu söylenmektedir. Kesilmeden önce dünyanın en büyük kahverengi elması olan The Incomparable tüm renkler arasında da 4. sıradaydı.

 

4. The Cullinan II

the-cullinan-2

Cullinan taşından kesilerek elde edilen 2. büyük mücevher olan Cullinan II 317.4 karattır ve tahmini değeri 200 milyon dolar civarındadır. Cullinan II İngiliz Kraliyet tacının önünde merkezde yer almaktadır.

5. The Spirit of de Grisogono – Grisogono’nun Ruhu

the-spirit-of-de-grisogono

Dünyanın en büyük siyah elması olarak bilinir. The Spirit of de Grisogono 312.24 karat olup şu anda nerede olduğu ya da sahibinin kim olduğu hakkında herhangi bir bilgi yoktur. Bu elmasın ilk hali ise yaklaşık 587 karattır.

6. The Centenary – Yüzüncü Yıldönüm

17 Temmuz 1986’da bulunan ve orjinal hali 599 karat olan bu taş Gabi Tolkowsky öncülüğündeki bir takım tarafından kesilmiştir. Kesme işlemi sonucunda elde edilen elmas 273.85 karat olup şuandaki sahibi ya da değeri bilinmemektedir.

7. The Jubilee

650.80 (metrik) karat olan orjinal taş 1895 senesinde Güney Afrika’da yer alan Jagersfontein madeninde bulunmuştur. Ardından 245.35 karatlık fevkalede bir elmasa dönüştürülmüştür. E sınıfı renksiz bir elmas olduğu belirtilen The Jubilee’nin değeri bilinmemektedir.

8. The De Beers

The De Beers Diamond 234.65 karattır.

9. The Red Cross

Kanarya sarısı bir elmas olan The Red Cross 205.07 (metrik) karattır. Orjinal hali 375 karat olan taş 1901 senesinde Güney Afrika’da yer alan Kimberly madeninde bulunmuştur. Bu taşın tahmini değeri 2 milyon pounddur.

10. The Millennium Star

Armut şeklinde olan bu taş 203.04 karattır. Orjinal hali 777 karat olan bu taş 1990 senesinde bulunmuştur. 5 aylık bir çalışma ve planlama sonucunda taşın 3 parçaya bölünmesine karar verilmiştir. The Millennium Star ise en büyük parçadır.

 

 

 

Bu kategoride henüz ürün Yok.