Dünya Meteoritleri

Dünya Meteoritleri

 Hazırlanması Sürüyor

 
Tanıklı Düşme Meteoritleri

Chelyabinsk
Sutter'ın Mill
Tissint
Draveil
Vicencia
Ardon
Diepenveen
Annama(Ahhama)

 
Porangaba


 
Zd'ar nad Sazavou
Varre-Sai
Kati Thanda(prov.)

Sarıçicek Meteoriti (  Bingöl-Turkey)


Buluntu Meteoritler

csatalja
Machtenstein
 

http://karmaka.de/?page_id=64


Hoba Meteoriti


Dünyamıza 80.000 yıl önce düşmüş olan bir göktaşıdır.

Afrika'nın namibya ülkesinde otjozondjupa bölgesinin grootfontein mahallinin yakınlarında 19°35'32.9¨güney 17°56'1.2¨doğu koordinatlarında bulunan dünya'nın bilinen ve gözle görülebilen en büyük göktaşı.
demir tipi, ataxit sınıfında, ivb grubunda bir göktaşıdır.
ağırlığı 60 tondan fazla, eni boyu 2.95*2.84 metre olup kalınlığı ortalama 1metredir (en kalın 1.22m en ince 0.77m) %82.4 demir %16.4 nikel %0.8 kobalt ve eser miktarda başka madenlerden oluşmaktadır.
dünya'ya 80 000 yıl önce düşmüş, bu düşüşü sırasında yassı ve yayvan yapısı ve atmosfere giriş açısı nedeniyle düşme hızı oldukça azalmış, hatta atmosfere girişi adeta yassı bir taşın su yüzeyinde sekmesi gibi olmuş. düşüş esnasındaki sürtünme direnci 1.3 olarak hesaplanmış bu da düşüş hızını 320 m/s ye kadar düşürmüş ve bu nedenlerden ötürü atmosferde parçalanmadan yeryüzüne ulaşabilmiştir
göktaşı bu düşüşünün ardından bir krater oluşturmamış, 1920 yılında jacobus hermanus brits adındaki arazi sahibi öküzüyle tarlasını sürerken sabanı metalik bir ses çıkararak bir nesneye takılır, kazıp açar ve bu göktaşıyla karşılaşır. namibya müzesi yetkililerini haberdar eder derken taşın ünü yayılır.
göktaşı ilk bulunduğunda 66 ton geldiği halde bilimsel inceleme amaçlı numune alımları ve bir takım vandalist eylemler sonucu ağırlığı 60 tona kadar düşer, bu nedenle göktaşının yok olma tehlikesi belirir ve koruma girişimleri başlatılır.
sonunda göktaşını korumak adına yapılan girişimler sonuç verir ve namibya yönetimi 1955 yılında göktaşını ulusal anıt olarak ilan eder. 1987 yılında göktaşı arazisinde bulunan o günkü çitlik sahibi j.engelbrecht çiftliğini bilime ve eğitime hizmet etmesi amacıyla hibe eder. ertesi yıl devlet bölgede bir turizm merkezi açar. bütün bu gelişmelerden sona göktaşı üzerindeki tahribat son bulur ve bölge bugün her yıl binlerce turistin uğrak ve ziyaret yeri olur.


ilk bulunduğu yıllardaki görünümü için:

http://www.tellmewhereonearth.com/…eteorite pic.jpg
http://geulogy.com/images/hoba-meteorite-iron.png

yakın zamandaki görüntüleri için:

http://www.electricyouniverse.com/…=picture&id=1485
https://www.flickr.com/…/5171081425/in/photostream/
http://www.shutterstock.com/…meteorite"/search.html

Bu kategoride henüz ürün Yok.