BALIKESİR

BALIKESİR
 


Eklenme Tarihi: 12/08/2004 18:33 
 

Perseid kuyruklu yıldızın bıraktığı göktaşı yağmuru gerçek mi oldu? Balıkesir\'in Edremit ilçesine bağlı Çıkrıkçı köyünde bir evin üzerine ışıklı bir göktaşı düştü.


Balıkesir\'in Edremit İlçesi\'ne bağlı Çıkrıkçı Köyü\'nde, evinin bahçesinde oturan bir çiftin üzerine göktaşı düştü. Edinilen bilgilere göre, dün gece saat 22.30 sıralarında İltir çiftine ait evin üstüne ışıklar saçan bir cisim düştü. Evinin bahçesinde eşiyle birlikte oturken aniden bir yeşil ışığın kaydığını ve gökyüzünü yaklaşık 6 saniye aydınlattığını belirten Ali Rıza İltir (27), \"Işığın düştüğü yere gittiğimde gördüğüm manzara karşısında şaşırdım. Işığın düştüğü yerde 4 parçaya ayrılmış göktaşı vardı. Hatta parçaların birinin üzerinde Arapça Allah yazıyordu\" dedi. Yetkililerin olayla ilgili inceleme yapacakları öğrenildi.

http://www.internethaber.com/balikesire-goktasi-dustu-1083303h.htm

------
13 Ağustos 2004 Cuma - 22:15
 

Balıkesir'in Edremit İlçesi'ne bağlı Çıkrıkçı Köyü muhtarının bahçesine ışık saçarak düşen bir cisim heyecan yarattı. Bulunan taşların, Perseid Yıldız Yağmurları ile birlikte yeryüzüne düşen göktaşı olduğu belirtildi


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Astrofizik Araştırma Merkezi ve Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan'ın, önceki gün yaptığı açıklamadaki, "12-13 Ağustos gecesi meydana gelecek Perseid Yıldız Yağmurları ile birlikte yüzbinlerce ton taş ve taş parçacıkları yeryüzüne düşecek. Şanslı bir vatandaş göktaşı bile bulabilir" sözleri gerçek oldu. Edremit'in Çıkrıkçı Köyü Muhtarı İsmail İltir'in oğlu Ali Rıza İltir geçtiğimiz çarşamba gecesi saat 23.00 sıralarında, annesi ile birlikte evinin bahçesinde oturduğu sırada, gökyüzünden beş-altı saniye içinde kayan yeşil bir ışığın evlerinin önündeki tarlaya düştüğünü gördü. Ali Rıza İltir, sabah ışığın düştüğü yere gitti. Manzara karşısında şok oldu: "Işığın düştüğü yerde dört parçaya ayrılmış göktaşı vardı. Köyden bazı kişilere gösterdim, parçaların birinin üzerinde Arap harfleriyle Allah yazdığını söylediler."

Anne Bahriye İltir ise, kayan ışığı gördüğünde, "Bizim köyde üç tane yatır var. Herhalde onlar geziyor, onların ışığıdır diye düşünmüştüm" dedi. Muhtar İsmail İltir'in taşları Erdemit'e getirip tanıdıklarına göstermesi ile göktaşı, ilçede günün konusu oldu. Önceki akşam saatlerinde köye gelen jandarma göktaşı olduğu ileri sürülen, biri yaklaşık 1, diğeri 1.5 kilogram, ikisi ise 250-300 gram ağırlığında granite benzeyen taşlara incelenmek üzere el koydu. 

Edremit Kaymakamı Ekrem Büyükata, "Jandarma 4 parça taş getirdi. Araştırdık. Uzmanlar, Perseid Yıldız Yağmuru'ndan düşen göktaşlarından biri olabileceğini tahmin ediyor, incelenmek üzere, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ne göndereceğiz" dedi.

Göktaşı nedir?
Güneş sistemi içinde çok değişik yörüngelerde dolaşan her türlü kaya parçasına göktaşı denir. Boyutları 10 km-1 mikron arası değişir. Büyük olanlarının kökeni küçük gezegenler, küçük olanlarınki ise kuyruklu yıldızlardır. Göktaşlarının yörüngeleri yer yörüngesi ile kesişirse, göktaşı büyük bir hızla (12-72 km/sn) yer atmosferine girer. Meydana gelen sürtünme ile göktaşı ısınır ve ışık saçmaya başlar. Bu olaya, kayan yıldız denir. Eğer göktaşı yeteri kadar büyükse yeryüzüne kadar ulaşabilir. Yere ulaşabilen göktaşları yandığı için siyahtır ve atmosferde gazla sürtünmesinden dolayı yüzeyi cilalanmış gibi düzdür. Yılın belirli gecelerinde kayan yıldızların sayısı çoğalır. Buna göktaşı yağmuru denir. Göktaşı yağmuru saçılma noktasının bulunduğu takını yıldızın adı ile anılır. Örneğin; Perseid, Leonid yağmuru gibi.
http://www.gazetevatan.com/yatir-sandik-meger-goktasi-yagmis--33724-yasam/

-----------------------


14 Ağustos 2004, Cumartesi
 

Muhtarın bahçesine göktaşı düştü, jandarma el koydu

Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Çıkrıkçı Köyü Muhtarı İsmail İltir'in evinin bahçesine düşen göktaşlarına jandarma el koydu.

Önceki akşam saat 23.30 sıralarında çay içen İltir ailesinin evinin bahçesine gökyüzünden ışık saçarak bir cisim düştü. Hane halkı sabah uyanıp bahçeye çıktıklarında 4 parça halinde duran kaya parçasını gördü. Kaya parçalarının yaklaşık olarak 300 ila 350 gram ağırlığında olduğunu belirten evin büyük oğlu Ali Rıza İltir, "Akşam ailece bahçede çay içerken gökyüzünde bir ışık kümesi gördük. Birkaç yıldızın hızla kaydığını fark ettik. Gökyüzünde ayrıca aşağıya doğru ışık saçarak 5-6 saniye içerisinde kayan bir cisim daha gördük. Sabah bahçeye düşen şeyleri aramaya başladığımızda yerde 3-4 parçaya ayrılmış kaya parçalarıyla karşılaştık." diye konuştu. Köy muhtarı olayı Edremit Kaymakamı Ekrem Büyüata'ya bildirdi. Daha sonra köy muhtarının evine gelen jandarma ekipleri, kaya parçalarını incelemek üzere bir torba içerisine koyarak götürdü.

Bu arada uzmanlar göktaşı yağmurunun devam ettiğini bildiriyor. Bu gece perseid yıldız yağmuruyla birlikte yüz binlerce ton taş parçacığı yeryüzüne düşecek. Yıldız yağmuru, daha çok gece yarısından sonra izlenebilecek.
http://www.zaman.com.tr/gundem_muhtarin-bahcesine-goktasi-dustu-jandarma-el-koydu_80701.html
-------

17.08.2004 17:31:00

Muhtarın evinde üç göktaşı daha bulundu

Balıkesir'in Edremit İlçesi Çıkrıkçı Köyü Muhtarı İsmail İltir'in evinde üç göktaşı daha bulunması yetkilileri harekete geçirdi.


    Çıkrıkçı'da yaşayan İltir ailesinin evinin bahçesinde üç tane daha göktaşı bulundu. Ali Rıza İltir (27), evlerinin bahçesinde dolaşmaya çıktığında çeşitli yerlerde yaklaşık 150-200 gram arasında değişen üç göktaşı buldu. Bunların İltir ailesinin evine geçen günlerde düşen göktaşlarının devamı olduğu düşünülürken İltir, "Bu taşlar, geçenlerde düşenlerin bir kısmı olması lazım ama bazı gazeteler, haber olsun diye ikinci kez göktaşı düştü diye yazmak istedi. Valilik ve kaymakamlık harekete geçecek. İnanın uyuyamaz hale geldim. Gözlerimi kapadığımda gözümün önüne geliyorlar. Bunun için doktora gideceğim." şeklinde konuştu. İltir, taşları jandarmaya götürerek teslim edeceğini belirtti. Taşların kendisine hiçbir maddi kazanç getirmediğini de belirten İltir, "Düşündüklerim olmadı. Sadece başıma bela aldım." dedi.


    Edremit Kaymakamı Ekrem Büyükata ise, "Henüz böyle bir konu bize intikal etmedi. Ulaşır ulaşmaz gereğini yaparız." şeklinde açıklamada bulundu.

https://www.cihan.com.tr/tr/muhtarin-evinde-uc-goktasi-daha-bulundu-771875.htm

Bu kategoride henüz ürün Yok.