KÜTAHYA

KÜTAHYA

KÜTAHYA'DA İNANILMAZ GÖRÜNTÜ!

Görenler baka kaldı...

Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde bulunun ve dünyanın ilk borsasının kurulduğu Aizonai Antik Kenti'nden 16 Nisan'da başlayan ve 25 Nisan'a kadar sürecek Lir göktaşı yağmuru, böyle görüntülendi.
 

Halk arasında "yıldız kayması" olarak bilinen göktaşı yağmuru, adını da arka planlarındaki takımyıldızlardan alıyor.Lir göktaşı yağmuru, Lyra takımyıldızı hizasında olduğundan bu isimle anılıyor ve gece yarısından önce görünmeye başlıyor ve en iyi gözlem güneş doğmadan 2-3 saat önce yapılıyor.http://www.haberturk.com/galeri/yasam/437510-kutahyada-inanilmaz-goruntu-kutahyada-goktasi-yagmuru-kutahyada-lir-goktasi-yagmuru

---------------------------------------------------

 

Kütahya'da meteor taşı

Kütahya'da emekli bir vatandaş, bir kilo 232 gram ağırlığında meteor taşı bulduğunu iddia etti.

Kütahya Merkeze bağlı Saka köyünde yaklaşık 60 yıldır değerli taş koleksiyonu yaptığını anlatan 78 yaşındaki Ali Şahin, Türkmen Dağı mevkiinde meteor taşı bulduğunu öne sürdü. Şahin, gramına altından daha fazla fiyat verildiğini belirttiği meteor taşını devlete teslim etmek istediğini söyleyerek, "Ben 60 yıldır Kütahya ve çevresinde değerli taşları toplayarak bir koleksiyon oluşturdum. Bir süre önce Türkmen Dağı mevkiinde meteor taşı olduğuna inandığım 1 kilo 232 gram ağırlığında bir taş buldum. Meteorun düştüğü yerden ot çıkmadığını fark ettim. Birçok kişi evime gelip bu taşı satın almak istedi ama ben bunu devlete teslim etmek istiyorum" diye konuştu.

Belediyesi Değerli Taşlar Usta Öğreticisi Ferruh Çakın da ilk defa değişik bir taşla karşılaştığını dile getirdi. Uzun süre taşı inceleyen Çakın, Ali Şahin'in iddialarının doğru olabileceğini söyledi.
Ali Şahin, meteor taşı olduğunu ileri sürdüğü taşı evindeki kilitli demir dolapta saklıyor.


http://www.iha.com.tr/haber-kutahyada-meteor-tasi-269139/


-----------------------------

Bu kategoride henüz ürün Yok.