KOCAELİ -İZMİT

KOCAELİ - İZMİT

17.09.2013  14:47

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde yaşayan Mehmet Yapıcı, evinin balkonundan gökyüzünde ışık saçarak yere düşen yabancı cismi görüntüledi


Kocaeli'de korkutan görüntüler

 
Darıca ilçesinde yaşayan fotoğrafçı Mehmet Yapıcı, evinin balkonundan gökyüzünde ışık saçarak yere düşen yabancı cismi görüntüledi. Mehmet Yapıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1997 yılından beri gemi fotoğrafçılığı yaptığını söyledi.


Evde otururken eşinin gökyüzünden ışık saçan bir cismi gördüğünü belirten Yapıcı, "Gün batımında ışık oyunu olur, uçakların yönleri değişik gözükür' diye umarsamadım, 'Boşver' dedim" şeklinde konuştu. Bir süre sonra eşinin tekrar başka bir şey olduğunu söylemesi üzerine evinin balkonuna çıktığını dile getiren Yapıcı, "Çıplak gözle bakıldığında başka bir şey olduğu belliydi. Fotoğraf makinem yanımdaydı. Hemen fotoğraf makinemi çıkardım ve onunla baktım. Ortasında beyaz bir kor arkasında dumanlar çıkıyordu" ifadesini kullandı.

Yapıcı, söz konusu cismin yanından da bir uçağın geçtiğini anlatarak, şunaları kaydetti: "Uçakla kıyasladığımda yaklaşık 2 ya da 3 katı büyüklükte olması gerektiğini düşündüm. Çünkü çok büyük ve uçaktan çok uzaktaydı. Sonra kayda başladık ve bunların fotoğraflarıyla görüntülerini çektim."

Olayın ardından Kandilli Rasathanesi'ni arayarak durumu bildirdikleri yetkililerin kendisine, "bundan haberlerinin olmadığını" söylediğini aktaran Yapıcı, "İlk başta bir şaşkınlık yaşadım. Meteor ya da düşen bir uçak olabilirdi fakat içerisindeki beyaz kor gözüküyordu. Dumanlar çok fazla ve büyüktü. Daha sonra meteor olabileceğine karar verdim hala da metor olduğunu düşünüyorum ama belki başka bir şey çıkar bilemiyorum" ifadesini kullandı. 


- "Çok büyüktü meteor olabileceğine karar verdim"

Yapıcı, bir meteorun çıplak gözle dünyaya düşüyor olmasını görmenin çok ilginç olduğunu anlatarak, "İyi ki toprağa veya denize düştüğünü görmedim. Allah düştüğü yeri korusun" dedi. Mehmet Yapıcı'nın eşi Şükran Yapıcı da Darıca'ya bazı hobilerini gerçekleştirmek için geldiklerini belirterek, ahşap kano yaptıklarını bildirdi. Evlerinin balkonun gün batımını izlerken ilk olarak uçak izi olduğunu düşündüğü bir cismi fark ettiğini anlatan Yapıcı, bir süre görüntüyü izlediğinde uçak izi olmadığını anladığını kaydetti. Yapıcı, cismi görmesi için eşine seslendiğinde eşinin kendisini dikkate almadığını ifade ederek, "Hala aynı yerde olduğunu görünce tekrar uyardım, yanıma geldi. Değişik birşey olduğunu görünce kayıt altına aldı. İlk olarak meteor olduğunu anlamadım, uçak olduğunu zannetmiştim. Dalga bile geçtim 'ufo görüyorum' dedim. Onu görmek, değişik ve heyecanlı bir duyguydu" diye konuştu. 

Kocaeli'de UFO paniği

"Görüntüler çok ilginç"

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olaya ilişkin bazı karelerin çok ilginç olduğunu olduğunu belirterek, "Gökyüzünden böyle düşen cisimler, göktaşı (dogal cisim) ya da insan yapımı yörünge cismi (uydu, roket kalıntısı gibi) olabilir" dedi. Bu sıralarda düşmesi beklenen bir cisim olup olmadığının araştırılması gerektiğini belirten Aslan, şunları söyledi: "Elbette böyle cisimleri gözlemek, düştükleri yerlere etkilerini ve düşme sonucu kendilerinde olan degişimleri incelemek bizler için önemli. Halen böyle cisimlerin düşecekleri yeri önceden doğru tahmin etmek mevcut yetenekler dahilinde degil."

http://haber.star.com.tr/guncel/kocaelide-korkutan-goruntuler/haber-790147

-----------------------


17 Eyl 2013 tarihinde yayınlandı

Kocaeli'de ışık saçan gökyüzündeki esrarengiz cisim görüntülendi cismin meteor veya bir roket kalıntısı olabileceği iddia edildi kandilli rasathanesi cisimden haberdar olmadığını belirtti



https://www.youtube.com/watch?v=dwws5Cf1iKg

Bu kategoride henüz ürün Yok.