ORDU

ORDU

12 Aralık 2012


TRT HABERDE YAYINLANDI... Ordu'nun Perşembe ilçesi açıklarında denize göktaşı düştü. İlçede hafif de olsa bir sarsıntı hissettiren gök taşının düşme anı, güvenlik kameraları tarafından kaydedildi. Göktaşı gece saatlerinde denize düştü. Hava aydınlandı, hafif bir sarsıntı meydana geldi. Bazı vatandaşlar paniğe kapıldı. Doğa olayı ve sonrasında yaşananlar, kameralar tarafından an be an kaydedildi.

http://webtv.hurriyet.com.tr/haber/ordu-ya-goktasi-dustu_71627
-------------------------
 

Ordu'ya göktaşı düştü! İşte o an

 

Ordu'nun Perşembe ilçesinde gece saatlerinde görülen göktaşı paniğe sebep oldu

 

Ordu'nun perşembe ilçesinde güvenlik kameraları tarafından görüntülenen olayda gökyüzü bir anda meteorla aydınlandı.

Kameranın bulunduğu bölgenin yaklaşık 5 kilometre uzağında gerçekleşen olay Karadeniz'in üzerinde son buldu. Saat 22.00 sıralarında meydana gelen olay esnasında bir iş yerinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Hakan Cesur, önce küçük bir sarsıntı hissettiklerini ve dışarıya çıktıklarında gök yüzünün bir anda aydınlandığını kaydetti.

DÜNYA'YA TEĞET GEÇECEK

Bir alev topunun gökyüzünden denize doğru indiğini anlatan Cesur, hemen televizyonu açıp Türkiye'de bir şey olup olmadığına baktığını kaydetti.

Tüm dünya, Maya takvimine göre yeryüzünün 21 Aralık'ta yok olacağı ile ilgili iddialar nedeniyle diken üstündeyken devasa bir asteroit, bugün Dünya'nın yakınından geçecek.

"National Geographic" ve "Space" internetsitelerine göre, "4179 Toutatis" adı verilen asteroid, 12 Aralık günü Dünya'nın 7 milyon kilometre yakınından geçip yoluna devam edecek.

Kıyamet iddialarının aksine yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda ve 2,4 kilometre genişliğindeki asteroidin geçişinin Dünya'da herhangi bir etkiye yol açması beklenmiyor.

Asteroid, Dünya'ya en yakın olduğu anda Ay'dan 18 kat daha uzakta olacak. Asteroidin geçişi, bazı internet sitelerinde canlı olarak yayımlanacak ve teleskoplarla da izlenebilecek.

http://www.internethaber.com/orduya-goktasi-dustu-iste-o-an-484564h.htm


----------------------------------

Haber Tarihi : 24 Aralık 2012 Pazartesi 15:21
 

Ordu`da denize düşen göktaşı çıkarılacak

Ordu`da denize düşen göktaşı çıkarılacak
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan, Ordu`nun Perşembe ilçesi açıklarında denize düşen gök taşını bulabilmek ve sudan çıkarabilmek için bütçe arıyor.Prof. Dr. Demircan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzayın, evrenin çok büyük olduğu için her gün önemli olaylar geliştiğini, evrenin sürekli devinim halinde olduğunu söyledi.

Şu günlerde havanın bulutlu olması nedeniyle gözlem yapamadıklarını, ancak sürekli ilgili kişi ve kurumlarla iletişim halinde olduklarını dile getiren Demircan, ``Örneğin Mars`ta yaşamla ilgili bilgiler aranıyor. Öyle bir aşamadalar ki galiba bu belirtiler çıkacak ortaya. Mars`ta nehir yatakları var, nehirler yok. Canlı yok, organik madde yok. Ne oldu da öyle oldu Mars?`` dedi.

Demircan, Mars`ın dünyaya benzediğini, toprağının kırmızı renkte, verimli ve içinde demir elementinin hayli fazla olduğuna işaret ederek, ``Tarıma çok elverişli bir toprak. Nehirler akmış. Çay taşları var. Taşlar suyun aşındırmasıyla yuvarlaklaşmış. Sanki böyle yeni akmış da çay bir yere gitmiş. Şimdi çay yok orada. Ama yatağı duruyor. Çok heyecanlı, çok ilginç olan o çalışmalar bütün yoğunluğuyla sürüyor`` diye konuştu.

İki adet 4 tekerlekli uzay aracının Mars`ta sürekli deney yaptığına işaret eden Demircan, şöyle konuştu:

``Her birinin değeri milyar dolar. Ama o paraları ülkeler ve NASA, bütçesini ona göre oluşturup, yatırımını yapıp, adamlarını orada çalıştırıyor. Her yıl 2 uzay aracı gidiyor Mars`a. Bu sadece söylediğim Mars ile ilgili. Dünyanın etrafında dolaşan 10 bin kadar uzay aracı var. Bu araçlar sürekli bilimsel deneyler yapıyor. Gelişmeler her gün her gün izleyebilen için... İşte gök taşı yağmurları var bugünlerde geminitler. Geminitler bir kuyruklu yıldızın artıkları. Dünya bu bugünlerde bu artıkların içinden geçiyor. Bu parçalar o kadar geniş alana yayılmış ki onların arasından geçiyor dünya. Her an birisi çarpabilir dünyaya. Kayan yıldız yağmuru olarak gözleniyorlar.``

-Ordu`ya düşen gök taşı-

Prof. Dr. Osman Demircan, göktaşlarının bazılarının dünyaya düştüğünü, bunun son örneğinin de Ordu`nun Perşembe ilçesi açıklarında yaşandığını anımsattı.

Düşen gök taşının, geminitlerin bir parçası olduğunu dile getiren Demircan, şöyle konuştu: 

``O parça düştü ve küçücük haberler oluşturdu gazetelerde. Televizyonlarda da iki üç cümleyle geçiştirildi. Ama düşünün, güneş sisteminin oluşumundan bir kuyruklu yıldız, milyarlarca kilometre uzaklardan geliyor, güneş sisteminin çevresinde yıllarca dolanıyor ve bir parçası dünyaya ulaşıyor. Geliyor bir de Ordu`nun açıklarında denize düşüyor. Ben bu konuda bütçe aradım. Acaba oraya gidip, birkaç dalgıç tutup da o gök taşını arayabilecek bütçeyi bulabilir miyiz? diye. Arkadaşlarla haberleştim. TÜBİTAK`tan tanıdığım elemanlara haber ilettim. Şimdi mobese kamerasının kaydettiği o gök taşını arayacağız. Bulabilirsek bu bilimsel olarak o kadar çok şey getirecek ki bize. Güneş sisteminin oluşumuyla ilgili teorileri test edeceğiz. İçinde organik maddeler var mı? O taş bize güneş sisteminin oluşumuyla ilgili bilgiler getirecek.``

-----------------------
 

 

Karadeniz’e düşen göktaşı paniğe neden oldu!

Ordu'nun Perşembe ilçesinde gece saatlerinde görülen göktaşı paniğe sebep oldu. Güvenlik kameraları tarafından görüntülenen olayda gökyüzü bir anda meteorla aydınlandı. Kameranın bulunduğu bölgenin yaklaşık 5 kilometre uzağında gerçekleşen olay Karadeniz'in üzerinde son buldu. Saat 22.00 sıralarında meydana gelen olay esnasında bir iş yerinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Hakan Cesur, önce küçük bir sarsıntı hissettiklerini ve dışarıya çıktıklarında gök yüzünün bir anda aydınlandığını kaydetti.

http://www.sabah.com.tr/webtv/videoyasam/karadenize-dusen-goktasi-panige-neden-oldu?id=499f4342-c4eb-4edb-9222-d02bfd9e2e2f

 

Bu kategoride henüz ürün Yok.