METEORİTLERİN FİYATLARI

METEORİT FİYATLARI

 
GÖKTAŞLARININ DEĞERİ KAÇ DOLARDIR ?

 Göktaşı bulduğunu düşünen birisi, bulduğu taşın maddi değerinin belirlenmesinin kolay olduğunu düşünebilir.Fakat bu o kadar kolay bir cevap degildir. Cevap birkaç dolar yada birkaç bin dolar olabilir.

 Meteoriti FİYATLANDIRMAK

Bir göktaşının değerini tipik türü ile  durumu, nadir olması,  boyutu ve estetik çekiciliği de dahil olmak üzere, birçok farklı faktöre göre belirlenir. Çoğu durumda, tanınmış akademik bir kurum tarafından sınıflandırılmış ve adlandırılmıştır bir göktaşı, sınıflandırılmamış numune daha yüksek parasal değere sahiptir. Bu yeni bulunan,  kismen gerçek olan, yeni  meteoritin üzerinde bilimsel çalışmalar yapılıp, tür ve kaynağı ortaya çıkarılıp, akademik yayınlarda bu göktaşı hakkında ayrıntılı bilgiler ortaya konulunca, potansiyel alıcılar çoğalacaktır ve satışı daha kolay olacaktır. Bu çalışma yeni bilimsel bilgiler bulmak içinde önemlidir.

GÖKTAŞININ DEĞERİ NE KADAR ?
Değerlendirme sonunda, düşük fiyatlı sıradan bir kondiritte olabilir. Bütün meteorlar nadirdir, bu yüzden "sıradan" demek göktaşı bulan kişiyi biraz şaşırtabilir. Sıradan kondirit veya OCS meteoritlerin en bol türüdür, fakat hala altından daha nadirdir.Kondritlerin,  güneş sisteminin içinden geldiğini biz bugün biliyoruz ve bunlar chondrules içerirler. Chondrules bir zamanlar büyük bir astroidin veya gezegenin kabuğunun bir parçası idi ve ayırt edilmemiştir. Diğer bir deyişle, eskiden kalma chondrules, ısı veya basınç altında değişmemiştir.Sıradan kondiritler 1990larda çok sayıda( meteorların nadir türleri ile birlikte) Kuzey Afrika sıcak çöllerinde bulundu. Bu taşların çoğu rastgele halktan kimselerce bulundu, bu yüzden kesin bulunma yerleri asla bilinemeyecek. Taşlar Afrikada bulundu ve akademisyenler tarafından çalışılıp tanımlanıp sınıflandırılmamıştır. Kuzeybatı Afrika taşları veya NWAxxx olarak tarif edilmektedir.Göktaşlarını tipik olarak, ağırlıklarıyla satılır. NWA taşlarının güzel örneklerinin gramını yaklaşık 0.50 $ ile 1 $ arasında satın alabilirsiniz. Bu taşların hepsi, çarpmayla veya sonraki hava şartlarıyla, yeni düşmüş taşlardaki çok değerli olan  siyah füzyon kabuk bozulmamıştır.( chondrules : Bazı taşlık Meteorlarda çok sayıda bulunan bir küresel maden tane.) Güvenilir bir gözlemci tarafından yeryüzüne düşmesin görülen göktaşları, tanıklı düşme olarak tarif edilir ve bunlar genellikle, buluntu meteoritlerden daha yüksek bir fiyata kolleksiyon piyasasında yeralır. Tanıklı düşme nadirdir ve bazı kolleksiyonerler sahip olduğu meteoritin düşme günüyle özellikle ilgilenir. Tanıklı düşmenin popüler örnekleri, 1960 yılında Afrika da Burkina Fasoya Gao-Guenie taş meteoriti ve Millbillillie göktaşı,Ökritler olarak bilinen achondritenin çok nadir bir türü bulunmaktadır. Yüksek kaliteli Millbillillie meteoritinin gramı yaklaşık 25 $,Gao-Guenie meteoritinin örneklerinin gramı ise yaklaşık 2 $ olarak parakende olarak satılmaktadır. Eucrites büyük asteroidlerin neden olduğu volkanik kayalardır ve bunlar chondrules içermezler. 


DEMİR METEORİTLERİNİN FİYATI

Demir meteoritleri çok büyük gezegen veya astroitir erimiş çekirdeginin parçaları olup,  atmosfer boyunca eriyerek, sık sık degişik şekillerde düşerler. Kolleksiyonerler arasında en populer demirlerden biri, Arjantin Campo del Cielo demir göktaşıdır.Meraklıları güzel bir el örneğini 100 $ veya daha aza satın alabilir. Büyük, yüksek kaliteli örnekleri genellikle kilogramı 200$ veya 300$ arasında satılmaktadır. 
Bir diğer popüler demir meteoriti 1947 yılında Sibiryanın uzak bir bölgesine, tanıklı düşüş yapan Sikhote-Alin demir meteoritidir. Sikhote-Aliens bütün estetik meteorlar arasında çok popülerdir ve regmaglypts (parmak izi) , oryantasyon, akış hatları ve kenar yuvarlaklanmalarıyla dikkat çekici yüzey özelliklerini gösterir. Birçok örnekleri doğal şartlarda hazırlanmış soyut heykellere benzer. En kaliteli Sikhole-Alin demir meteoritlerini gramı 3 $ dan alabilirsiniz. Tipik atmosferde parçalanmanın yarattığı paramparça ve yırtık şarapnel olarak bilinen parçaları ise yaklaşık gramını  0.8 $ ile 1 $ arasında satın alabilirsiniz.AY VE MARS METEORİTLERİNİN FİYATI

Mars gezegeninden ve Aydan düşen parçaların fiyatlandırması yüksektir. Diğer Astral bölgenin üzerinden düşen meteoritlerdir. Bunlar son derece nadir örnekler olup, akademisyenler ve kolleksiyonerler için büyük değeri vardır. Bu tip parçaların gramını 1.000 $ a satabilirsiniz.
 

Orjinal site linki : http://www.aerolite.org/articles/how-much-is-a-meteorite-worth.htm

 

Bu kategoride henüz ürün Yok.