TEKTİTLER

TEKTİTLER

Endonezya Tektaşı örneği

Büyük bir meteoritin Dünya'ya çarpması sonucu Dünya üzerindeki (çarpma yerindeki) kayaçlar erir ve erimiş cam haline gelir. Bu erimiş cam parçaları yüzlerce km uzağa sıçrayabilirler. Bu parçacıklara tektit denir, atmosferdeki yüksek hızlı hareketleri sonucunda çukurcuklar içeren özel şekilleri oluşur.

Gökyüzünde çakılan ve daha sonra yerde bulunan diğer meteor türleri görülürken, tarihte bir meteor görünümüyle ilişkili tektit kayıtları görülmemiştir.Böylece, onların kökeni biraz gizemli. 


Oldukça uzun süredir devam eden teori, tektitlerin aya ait büyük bir meteoroid veya asteroid çarpışmasının sonucu olmasıydı. Bu teoriye göre, çarpışmadan kaynaklanan ergimiş enkaz, Ay'ın o kadar zorla atıldı ki sonunda katılaştı ve yerçekimi ile yeryüzüne indirildi.

Kısa süre önce, tektitlerin dünyadaki meteoritik etkilerin ürünü olduğuna işaret eden kanıtlar ortaya çıktı. Bilim adamları, etkinin kuvvetinin, erimiş bir kum karışımı oluşturduğunu ve dünyadaki atmosfere sıçrayarak katılaşan diğer malzemelerin karıştığını ve tektitlerin bulunduğu dünyanın dört bölümünde tekrar yağmur yağdığını iddia ediyorlar. 
 
Dünya üzerinde birkaç doğal cam türü bulunur. Tektaşiler bunlardan biridir; Bir bakışta bazen obsidiene benzerler, ancak mikroskopta tektitler, bileşiminde neredeyse hiç mineral kristalleri bulunmadığı için obsidienden daha çok cama benzerler. Tektitler kompozisyonlarında da obsidienden çok daha az suya sahiptirler.

Tektitlerin bulunabileceği çeşitli alanlar vardır, ancak en ünlüleri Endonezya ve Avrupa'nın Moldau bölgesidir.

 

Bu kategoride henüz ürün Yok.