En Değerli Taş 

 Hacerül Esved; Kelime anlamı olarak “Kara Taş” demektir. Oval şekilli bir kaya parçasıdır, tam anlamı ile siyah renk değil ama kızılımsı siyah bir rengi vardır üzerinde kırmızı noktalar bulunur yaklaşık olarak 30-50 cm uzunluğunda ve 10-15cm kalınlığındadır. Kabenin güney doğu köşesine yerleştirilmiştir gümüş kemerli bir koruma tentesi vardır. Taşın nereden geldiği hakkında değişik fikirler bulunmaktadır..

Hacerü'l Esved'in tarihi, Hz . İbrahim ve oğlu İsmail (a.s.) tarafından inşa edilen yeryüzünün ilk mabedi olan Kabe'nin tarihiyle paralellik gösterir. Allah (c.c.) Hz. İbrahim'e insanların ibadet edecekleri bir mescit yapmasını emrettiğinde, Hz. İbrahim ve oğlu İsmail, Kabe'nin temellerini atarlar.

Tarihi kaynaklar Hacerü'l Esved'in de buraya Hz. İbrahim tarafından koyulduğunu kaydeder. Taşın nereden ve nasıl geldiği hususunda çeşitli inançlar ve anlatımlar vardır, ancak kesin bir bilgi yoktur.
 

Tirmizî'nin Sünen'inde kaydedilen bir hadise göre taşın cennetten indiği, ilk zamanlar bembeyaz olduğu ancak günahkarların günahlarıyla karardığı ifade edilir.

Hadis-i Şerifinde Peygamber Muhammed, “Taşa (yani taş dediği Hacer-ül Esved’e) cahiliyet kirlerinden bir şey dokunmasaydı, ona sürünen sakat ve hastalar mutlaka şifa bulurlardı. Yeryüzünde ondan başka cennetten gelmiş hiçbir şey yoktur.” demiştir.[4] Hacer-ül Esved öyle bir taş ama o vakit cahil insanların, Allah’a şirk koşanların günahları üstüne geldi. O tesir şimdi de var ama azalmıştır.

İkinci halife Ömer bin Hattab bu taş için, "Biliyorum ki sen faydası ve zararı olmayan bir taşsın. Allah Resulü'nün seni öptüğünü görmeseydim seni öpmezdim" dediği rivayet edilir.[5]

 

 

Günümüzde bu taşın parçaları gümüş bir çerçeveyle tutuluyor. Bunun 638 de yapılan Mekke savaşı, veya Emevilerin Mekkeyi ele geçirme sırasında verdikleri hasarla ilgili olduğu düşünülmektedir. 

Taşın adının Hacerü’l-Esved (Siyah Taş) değil Hacerü’l-Esad olduğu, Tirmizinin süneninde kaydedilen bir hadise göre taşın cennettenindiği, ilk zamanlar bembeyaz olduğu, ancak günahkarların elleriyle yavaş yavaş karardığı ifade edilir.

 

Elbetteki Dünyada kutsal olan en önemli şey İnsandır, Çünkü Allah cc. İnsanı eşrefi mahlük olarak yarattığını beyan ediyor.
Gene Allah cc. Kuran-ı Kerimde ve Resulullahın Sünneti seniyesinde övülen, değer verilen her şey Biz Müslümanlar için Mübarektir, Saygı gösterilmesi gerekmektedir. Bu saygı İslamın şiarındandır.
Eşyaya saygıda en önemli şeylerin başında Hacerül Esved taşı gelmektedir. 
Ve bu taş hala Kabenin kapısının bulunduğu köşededir.

Ancak İstanbulda Hacerül Esved taşının parçaları bulunmaktadır, bu konu Müslümanlar tarafından pek bilinmemektedir.
Türkiye`de bulunan Hacerül Esved taşının parçaları nerede?
 
Müslümanların kutsal mekanı Kabe'nin inşası sırasında Ebu Kubeys Dağı'ndan getirilen ve cennetten indiğine inanılan ''Hacer-ül Esved'' taşından Mimarsinan tarafından yapılan restorasyon sırasında kopan parçalar, Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul'a getirildi.
Mimar Sinan, parçalardan 4'ünü, İstanbul Kadırga'da 1571 yılında Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa adına eşi tarafından yaptırılan Sokullu Mehmet Paşa Camisi'ne koydu. 
Altın çerçeve ile kaplı parçalar, caminin giriş kapısı üzerindeki mermer taşların ortasında, mihrabın üst kısmında, minbere giriş kapısının üzerinde ve minber kubbesinin altında bulunuyor.Hacer-ül Esved taşının bir parçası da Süleymaniye Külliyesi içindeki Kanuni Sultan Süleyman Türbesi'nin giriş kapısının üzerindeki saçağın altında, diğeri ise Edirne Eski Camii'de ziyaretçilerini bekliyor.
 

 

Bu kategoride henüz ürün Yok.