Almandin

Almandin

Kimyasal Formülü : Fe3Al2(SiO4)3 ayrıca içeriğinde AI, Cr, Fe, Zr, Ti bulunabilir.

Sertliği :
 6,5-7,5

Özgül Ağırlığı : 3,5-4,3

Kimyasal Grubu : Silikat

Yapısal Görünümü : Saydam, yarı saydam, opak

Parlaklığı : Camsı, Reçinemsi

Uyumlu Olduğu Unsur : Toprak

Uyumlu Olduğu Şakra : Kök, güneş sinir ağı, kalp

Uyumlu Olduğu Burç : Koç, aslan, akrep, kova, oğlak

Rengi : Asıl olarak koyu kırmızı, morumsu eflatun

Çizgi Rengi : Beyaz

Sembolü Olduğu Hususlar :
 Sevgi, şefkat

Parajenez mineralleri : Andaluzitler, Biyotit, İyolit, Hematit, Kiyanit, Silimanit, Stavrolite, piroksen klorit amfibol serileri

 


Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler : Brezilya, Kanada, Madagaskar, Alaska, Avustralya, Hindistan, USA, Sri Lanka, Afrika, Çekoslavakya, Zaire ve Karolina.

Granat mineralinin Almandin grubu Aydın'ın Karpuzlu ilçesindeki antik kent Alinda'dan ismini almıştır. Dünya literatürüne de kendini bu şekilde kabul ettirmiştir. Alinda İnsanlık tarihinde ilk taş mezatının yapıldığı antik kenttir. Pirop, Almandin ve Spesartin'in koyu kırmızı renkleri gemologlar arasında LAL ismini alır.

Granat gurubunun alt türlerindendir. Rengi morumsu kırmızıdır. Ancak kahverengi, kırmızı, siyah ve siyahımsı kırmızı renkleri renkleri de bulunmaktadır. Yapısı alüminyum ve demir ağırlıklıdır. Görünümü cam parlaklığındadır. Çıkarıldığı en önemli yerler, Alabanda ve Türkiye’dir. Kalbi güçlendirir., sevgi ve şefkat duygularını artırır.

Türkiyede Nerelerde Bulunur ? Almandin,  Menderes Masifiinin Muğla-Milas-Alabandin civarındaki metamorfik mika şistleri içerisinde ve Izmir-menderes-Görece Köyü dere yataklarında özellikle görülebilmektedir. Menderes Masifinin Manisa-Demirci kesiminde de ve Akdağ metamorfik masifinde, Alanya ve Yozgat'ta da almandin'e rastlanmaktadır.Aydın-Yatağan-Hacımescitlen köyü civarında şistler içinde 1-6 cm. boyutlu almandin kristalleri vardır

 
Seylan taşışark yakutu gibi isimlerle de anılan almandin, şarap kırmızısı, kahverengi veya eflâtundur. Kahverenkli olanı bünyesinde %25’e varan oranda Grosüler veya Aplom (Andradit) bulunur. Koyu kırmızı olan almandine şark yakutu denmektedir.


Almandin çoğunlukla pirop ve spersartit ile karışmış halde bulunur. Metamorfik kayaçlarda rastlanır ve başkalaşımın derece­sini gösterir.
Almandin Faydaları

 • Anlayış ve kurnazlık verir.
 • Üzerinde taşıyan, bedensel zayıflığa ve acımasızlıklara karşı koruduğu bilinir.
 • Cinsel enerjiyi ve duyarlılığı arttırır. Cinsel dengesizliğe karşı koruma sağladığı bilindiğinden bazı yerlerde ‘’ tutkuların taşı ‘’ olarak da adlandırılır.
 • Bedeni kuvvetlendirir, temizler, canlandırır. Bilhassa kan damarları için çok yararlı bir taş olan lal, hayal gücünü harekete geçirir, sevgi ve şefkati sembolize eder.
 • Akciğer ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştiricidir.
 • Bulaşıcı hastalıkları tedavi etmede yardımcıdır.
 • Hormonsal dengeyi sağlar.
 • Sosyal ilişki kurma yeteneğini ve toplum içinde popülariteyi arttırır.
 • Rahmin üzerine koyularak, üreme gücünü arttırma amacıyla kullanılır. Ayrıca; adet sancıları, düzensiz kanamalar ve menopoz içinde faydalıdır.
 • Erkeklerde lal taşını kasıklarının üzerine koyarak üreme güçlerini arttırabilirler. Üremeyi arttırma amacıyla kullanımda bir-iki hafta boyunca günde en az on dakika süreyle bu uygulama tekrar edilir.
 • Bel ağrılarını geçirmede etkilidir. Hassas kişilerin lal taşını bel altında kullanması daha doğrudur. Çünkü bu tür kişilerde sinirliliğe, baş ağrılarına ya da baş dönmesine sebep olabilir.
 • Heyecan ve boşluk duygularına kapıldığınızda dengenizi korumanızda yardımcı olur. Dinginlik hissi verir. Böylece yapmanız gereken işlerin üzerine sırayla ve yavaşça gitmenizi sağlar ve kapasitenizin arttığını hissedersiniz.
 • Yatak veya yastık altına koyulduğunda karabasanlardan korunmayı sağlar.

 

Bu kategoride henüz ürün Yok.