Akuamarin

 249h350-086418600989970127.jpg
Akuamarin (Aquamarine)

Genel Bilgi

Kimyasal Grubu : Oksitler


Kimyasal Formülü : Be3 Al2 Si6 018 + Fe, K, Li, Na

Türleri :Mavi Beryl (Maxixe'den) - Deep blue beril.

Akuamarin Tedaviler

Isı tedavisi ile yeşilimsi renk tonu kaldırılabilir. Düşük kalitedekileri istenilen kalıcı akuamarin mavi renkte yapmak için 725-850 derece F (400-450 ° C) ısıtılır. Daha yüksek ısı renk değişimine sebep olur.Renkler de nötron ve gama ışınları ile geliştirilebilir, ancak bu değişiklikler uzun sürmez

Akuamarin Benzerleri 

Mavi topaz: trichroism (hiçbiri zayıf): renksiz - (pembemsi) - mavimsi; Chelsea:-sarımsı yeşilimsi, grimsi, mavimsi, 
pembemsi görünebilir. Sentetik spinel ve sentetik kuvars: Chelsea: kırmızı pembemsi 
Chelsea filtresi ile benzerlerinden kolayca ayırılabilir

Akuamarin Fiziksel Özellikleri

Mohs Sertlik : 7,5 - 8

Özgül Ağırlığı : 2,66 - 2,80

Yapısal Görünümü : Saydam, çok az yarısaydam.

Çizgi Rengi  : beyaz 

Parlaklığı : Camsı

RadyoAktivite : Radyoaktif degil.

Karıştırılabilecegi Taşlar : Kalsedon, mavi akik
Akuamarin Optik Özellikleri

Kırılma indisi : 1,570-1,592
Optik Karakter : Tek eksenli / -

Çiftkırılma : 0,005-0,009

Pleokroyizma : Dikroizm: - gökyüzü mavi mavi renksiz mavimsi yeşilimsi. Yeşilimsi mavi taşlar - farklı: sarımsı-yeşilimsi - mavi-yeşil

Dağılım : 0.014

Renk

Renk (Genel) : Mavi, yeşilimsi mavi, denizlerin mavisi

Renk (Chelsea Filtre) : Yeşilimsi mavi

Renk Nedenleri Açık mavi, Fe 2+ yapısı kanallarında. Koyu mavi, Fe 2+ -O-Fe 3+ intervalence yük transferi.

Floresan ve diğer hafif emisyonları
Floresan (Genel) : Atıl

Akuamarin kristalografisi

Kristal Yapısı : Hekzagonal ( Altıgen )

Kristal Şekli : Uzun prizmatik alışkanlık, prizma yüzlerine sıra dikey çizgiler ve büyüme ve oyma figürleri.

Akuamarin içinde inklüzyonlar

Katı inklüzyonlar kuvars, muskovit, granat (spessartin, almandin), turmalin (şörl?), Apatit ve daha az sıklıkta epidot, Tantalo-Kolumbit, cassiterite ve hematit bulunmaktadır. Gaz-sıvı inklüzyonlar tül ve kristal uzun eksenine paralel olarak, ince tüp benzeri kanallar olarak konsantre edilir. Vakuol hacmi 30 ila 40% işgal edebilir halit sylvite, muskovit ve diğer mineraller, gaz ve çok fazlı inklüzyonlar vardır.

Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler

Afganistan, Brezilya, Kanada, Çin, Finlandiya, Hindistan, Kazakistan, Kenya, Madagaskar, Mozambik, Myanmar, Namibya, Nepal, Nijerya, Pakistan ve Rusya, Sri Lanka, Tacikistan, Ukrayna, ABD, Vietnam, Zambiya, Zimbabveakuamarin%206.jpgakuamarin3ae.jpg

Aquamarine_Erongo.jpgakuamarin%201.jpg

Akuamarin, deniz renginde, açık gök mavisi renginde, saydam veya yarısaydam bir taştır. Ona bu rengi veren, içinde eser miktarda bulunan demirdir.Akıl almaz renklerde bulunabilen Aquamarine, mücevheratta kullanılır. Ona muhteşem mavi rengi verebilmek için dört yüz derecede ısıtılması gerekir Uçuk renkli olanlar, renklerin koyulaşması için bazen ısıtılır. Halk arasında Sakin Taş olarak da bilinir.


Her ne kadar sakin taş denilse de Cesaret Taşı olarak adlandırılır. Onu taşıyana yada takana özellikle ölüm karşısında cesaret verdiği söylenmektedir.


Büyük ve temiz kristal parçaları halinde çıkarılır. Değerini arttıran özellikleri; şeffaflık derecesi, içinin temizliği ve en önemlisi renginin koyuluk derecesidir.

Bu taşı renginden dolayı özellikle denizciler tılsım diye kullanırlar. Renginden dolayı kahinler tarafından geleceği görmek için de kullanıldığından Kahin Taşı olarak da anılır. Akıl almaz renklerde olabilen Akuamarine, mücevheratta da kullanılır. Aquamarinin sinirleri yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra düşüncenin berraklaşması ve yaratıcı gücün ortaya çıkmasında da büyük rolü vardır. Böbrek,karaciğer, dalak ve tiroid bezlerini kuvvetlendirir, vücudu temizler

.Akuamarin efsaneye göre denizkızlarının hazinesinde bulunmaktadır ve yıllarca su üzerinde onları koruyacağını ve onlara şans getireceğini düşündüklerinden denizcilerin taşı olmuştur. Akuamarin Kişisel ifadeyi güçlendirir; sorunlara takılı kalmamaya, sinirleri gevşetmeye, omurganın güçlenmesine yardımcı olur. Solunum yolları rahatsızlıklarına, boğaz ağrılarına, astım, bronşit ve tirotid bezi rahatsızlıklarına yardımcı olduğu söylenmektedir.

Taşın rengi gerçektende deniz suyuna benzemektedir. Rengini içindeki demir minerallerinden almaktadır. Sarımsı tonlarda olanları da bulunmaktadır. Akuamarinin önemli bir özelliği tutulduğu açıya göre mavi ya da renksiz olarak görülebilmesidir. Bu özelliğine sahip başka bir taş bilinmemektedir. Şeffaf yapılıdır. Aranılan ve değerli bir mücevher taşıdır. Mücevher olarak kullanılanları kristal yapılı ve saydam olan çeşitleridir. Hegzagonal biçimde kristalleşmiştir. Koyu mavi tonda olanları daha değerli olarak kabul edilmektedir. MÖ. 3. yüzyılda eski Yunan toplumunda deniz mavisi rengine dayanılarak bu taşın insanları deniz yolculuklarında koruduğuna inanılıyordu. Sonraki yıllarda kaptan olanlara akuamarin taşı hediye edilmesi bu anlayışın devamı olmalıdır. Ortaçağda ise simyacılar, akuamarin taşının diş ağrısına, sara (epilepsi) hastalığına ve karaciğer hastalıklarına iyi geleceği düşünüyorlardı. Dünyada Brezilya, Pakistan ve Madagaskar, akuamarin yatakları açısından zengin ülkeler arasındadır. Sentetik olarak üretilebilmektedir.


Faydaları

Akuamarin taşının, eksi zamanlarda deniz yolculuklarında kazalardan koruduğu ve doğaüstü güçler sağladığına inanılırdı.

 • Solunum yolları rahatsızlıklarına, boğaz ağrılarına, astım, bronşit ve trioid bezi rahatsızlıklarına iyi gelir.
   
 • Sindirim siteminin sağlıklı çalışmasını destekler.
   
 • Bezeler, urlar ve diğer şişlikler için devadır.
   
 • Çene kemikleri ve dişlerin sağlıklı kalmasını sağlar.
   
 • Utangaçlığı, sıkılganlığı ve negatif duyguları yenmeye yardım eder. İyimserlik duygusunu arttır, neşe verir.
   
 • Beden ve zihin ilişkisini güçlendirerek, sezgiler kuvvetlendirir.
   
 • Özgüven,cesaret ve denge oluşturur. Duygularu açıklama cesareti verir.
   
 • Taşıdığı özellikler sayesinde gerginliğe ve strese karşı kullanılabilecek en uygun taşlardan biridir. Bunda mavi renginin ödemi büyüktür.
   
 • Akıl ve mantık gücünü geliştirir.
   
 • Yaptığınız her işte ruhsal doyum bulmanıza yardım eder.
   
 • Bereket ve uğur taşıdır.
   
 • Eğer iyi yaptığınız işlerde bile, yetersiz kaldığınıza inanan mükemmeliyetçi bir yapıya sahipseniz; akuamarin sizin manen tatmin olmanızı sağlayacak şekilde görüşünüzü genişletir, kendi değerinizi fark etmenizi sağlar.
   
 • Hafızayı güçlendirir, berrak bellek oluşturur. Mantıklı ve dengeli düşünmenizi sağlar.
   
 • Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi maddelerden uzak tutar, bunlara olan tiryakiliği zayıflatır.
   
 • Kendinize olan güveninizi arttırır, tembellik eğilimini geçirir.
   
 • Zihinsel ve bedensel gevşeme sağlar. Aşırı sinirli, gergin ve heyecanlı bir yapıya sahipseniz, akuamarin daha huzurlu olmanızı sağlayacaktır.


berilgrubu2.jpgakuamarin.gifakuamarin.jpg