Heliodor

Helyolit (Heliodor / Golden Berly)

HELİ0DOR :

Kimyasal formülü Be3 Al2Si6O18 olmakla birlikte bünyesine Fe mineralini de alır.

Kristal sistemi : HEGZAGONAL

Sertlik derecesi 7,5 – 8 arasındadır.

Özgül ağırlığı 2,63 – 2,90 arasındadır.

Silikatlar grubundandır. Saydam veya yarısaydam görünümdedir.

Kırılımı sedefimsi (konkoidal) dir.

Parlaklığı reçinemsi veya camsıdır. Çizgi rengi beyazdır.

Radyoaktif değildir.

Beril taşının altın sarısı rengindeki türüdür. Bu nedenle ALTIN BERİL (Golden Beryl) olarak da isimlendirilir.

Heliodor taşını adını, anlamını yunanca ‘’güneşin armağanı’’ olan kelimeden almıştır. Helidor , ilk olarak Namibya’da 1919 yılında bulunmuştur.

Rengi altın sarısı, sarımsı yeşil, zeytinyağı rengi, sarı olabilir. Beril grubunun diğer üyeleri Akuamarin, Zümrüt, Goşenit, Morganit, Kırmızı Berildir. Soğumuş magmatik kayaçlar arasına silisyumca zengin sıvının sızması ve minerallerle zenginleşmesi sonucu oluşur.

Çıkarıldığı ülkelerden bir kısmı Afganistan, Pakistan, Tacikistan, Avusturalya, Brezilya, ABD, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Meksika, Namibya, Nijerya, Norveç, İtalya, Rusya, Sri Lanka, Ukrayna, Vietnam’dır. Türkiyede ise YOZGAT-Sarıkaya-Sorgun-Çekerek'te bulunur.

Heliodor, kişisel güçleri aktif hale getirmede ve bu güçleri gelecekte etkili halde kullanmada faydalıdır. Helidor, solar pleksus çakrasına enerji vermek ve vermiş olduğu bu enerjiyi fiziksel enerjiye dönüştürmede etkilidir. Solar pleksus çakrası vücudun ‘’ cazibe merkezi’’ dir. Bu çakrada, Helidor yardımı ile enerjiler bilinçli bir şekilde yönetilir.
Heliodor, maskülin ‘’erkeksi, eril’’ bir taştır. Bu nedenle kendine güven, fiziksel ve zihinsel kuvvet, yardımseverlik ve gücü vurgulayan bir taştır. Elbetteki bu saymış olduğumuz özellikler hem bayanlarda hem de erkeklerde bulunan özelliklerdir. Helidor hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan bu erdemleri geliştirmeye yardımcı olur. Heliodor adını almış olduğu gibi güneşten gelen enerjiyi insan vücuduna yansıtır.
Heliodor kararlılık ve liderlik özelliklerinin güçlenmesine ve hızlı öğrenmeye yardımcı olur. Kişinin iyimser düşünmesine gerçekleri görerek kendini güçlendirmesine yardım eder.
Heliodor, gastrit ve bağırsak problemlerinin giderilmesine yani sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Altın sarısı renginde olan beril çeşididir. Yeşilimsi sarı tonlarına da rastlanmaktadır. Saydam ve kristal yapılıdır. Rengini içindeki demir mineralinden aldığı düşünülmektedir. İlk kez bir Alman firması tarafından 1913 yılında Nambia’da bulunmuştur. Kısa sürede ünlenmiş ancak 1914 yılında 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte unutulmuştur. Heliodor kelimesi kökeni eski Yunanca’da ‘güneşten gelen hediye’ anlamındadır. Mücevher yapımında kullanılan değerli bir taştır. Madagaskar, ABD, Brezilya, Orta Doğu ülkeleri ve Rusya'da çıkartılmaktadır.
    
 ‘’ Golden beryl’’ altın berilin rengi soluk sarıdan parlak altın rengine kadar değişebilir. Altın beril bazen Heliodor taşı ile karıştırılır. Heliodor taşı Yunanca ‘’helios’’ – güneş ve ‘’doron’’ – hediye kelimelerden adını alır. Ancak Heliodor yeşilimsi-sarı tonları ifade ederken altın beril saf sarı veya altın sarısı tonları ifade eder. Zümrüdün aksine altın berilin ve Heliodorun çok az kusuru vardır ve her ikisi mücevher ve takı yapımında kullanılır. Dünyanın en büyük kesilmiş altın beril Amerika Washington D.C. Doğa Tarihi Müzesinde bulunan 2054 karatlık altın beril taşıdır. Heliodor ve altın beril aslan burcunun şans taşlarıdır. Bu taşlar kişinin sezgileri ve iletişim becerilerini geliştirirler ve aynı zamanda mide, pankreas ve karaciğer bozuklukların tedavilerinde yardımcı olurlar.

Bu kategoride henüz ürün Yok.