Elmas ve Pırlanta Arasındaki Farklar

 

 

Elmas ve Pırlanta Arasındaki Farklar

 

 

 

Elmas’ın bir kesim biçimi olan pırlanta ve elmas taşlar aynı hammadde, yani ham elmastan üretilmektedir. Pırlanta kesim tekniği, elmas taşlarda 1919 yılında tasarımcı Marcel Tolkowsky tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Ham elmasın kesimi ve şekillendirilmesi için yaratılan pırlanta kesimi ile dışarıdan gelen ışık elmasın içinde çok yoğun bir şekilde kırılarak geri yansıtılır.

Pırlanta kesim şeklinde pek çok farklı tasarımlar kullanılmakla birlikte 57 yüzeyli yuvarlak kesim en çok kullanılanıdır.

Elmas, kıymetli taşlar arasında en zor bulunanıdır. Elmas ne denli büyük olursa o denli nadidedir. Günümüzde çıkarılan elmasların ancak yarısı, mücevherlik taş değerindedir. Ülkemizde pek çok kimse, elmas ve pırlantanın iki farklı taş olduğunu zanneder, oysa ikisi de aynı taştır, yalnızca kesim şekilleri farklıdır.

Pırlanta kesim dışında ham elmasa şekil vermek üzere yapılan kesime ülkemizde gül kesim adı verilir. Gül kesimde pırlanta kesimden farklı olarak taşın altı düzdür.

Elmas kesimde ortaya çıkan taşın 12 ile 37 arasında değişen yüzeyi bulunmaktadır. Pırlanta kesim, gül kesimden daha çok parlak yüzeye sahip olduğu için ışığın kırılmasını ve parlaklığı artırmaktadır.

Sonuç olarak elmasla pırlanta arasında fark bulunmamaktadır. İkisinin de hammaddesi ham elmas taştır ve “pırlanta” ham elmasın bir kesim çeşididir.

Ham Elmas

Klasik Kesim Elmas

Pırlanta Kesim Elmas

 

 

Bu kategoride henüz ürün Yok.