Lapis Lazuli
Kimyasal Formülü : Na,Ca)8(AlSiO4)6(SO4,S,Cl)2 ( Lapis lazulinin ana bileşeni lazurittir (yaklaşık %25-40). Lazuritin kimyasal formülü (Na,Ca)8(AlSiO4)6(S,SO4,Cl)1-2'dir. Lapis ayrıca kalsit (beyaz) ve pirit (sarı) de içerir. Ayrıca augit, diopsit, enstatit, mika, hauynit, hornblend ve nosean da içerebilir. Çeşitli mineralin birleşmesinden meydana geldiği için mineral olarak değil ‘kaya’ olarak sınıflandırılması teknik açıdan daha doğru olabilir. Mineral olarak sınıflandırıldığında, silikatlı mineraller arasında feldspatoidler grubu içinde değerlendirilebilir. Farklı mineraller içerdiğinden kesimi zordur. Genellikle kaboşon kesim (yuvarlak kesim) yapılmaktadır.

Sertliği : 5 - 6

Kristal Sistemi Izometrik (Kübik biçimli kristalleşir ancak kristal biçimleri doğada nadir bulunur. Daha çok büyük kütleler halinde çıkartılmaktadır.)

Özgül Ağırlığı : 2.4 - 2.6

Renk : Lazur mavi, mor, yeşilimsi mavi (En güzel rengi, pirinç sarısı renginde pirit zerrecikleriyle hafifçe kaplanmış koyu bir mavidir. Beyaz kalsit damarlarının olmaması ve pirit kalıntılarının az olması lazımdır. Fazla kalsit veya pirit ihtiva eden taşlar diğerlerine oranla pek değerli değildir.)

Yapısal Görünümü : Opak ve Yarı Saydam

Parlaklığı : Mat

Dilinim : Belirsiz

Kırılma : Konkoidal

Kırılma indisi : 1,500-1,670

Şeffaflık : Opak

Parlaklık : camsı, Yağlı

Bulunuşu :Lapis lazuli genelde kireçtaşlarının kontakt metamorfizmasıyla oluşur. Ağırlıklı olarak nefelin siyenit, fonolitler ve ilgili doygun magmatik kayaçlar içinde lösit veya nefelin ile birlikte oluşuyor.İnklüzyonları Pirit kalıntılar, kalsit noktalar ve damarlar.

Diğer İsimleri : Gece Taşı, Lacivert Taş, Gerçek Taşı

Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler : Amerika, Pakistan, İtalya, Kanada, Sibirya, Angola, Afganistan(En değerli olanlar), Şili, İsviçre

Lapis Taşı Faydaları

Çocukların solunum yolu rahatsızlıklarını iyileştirmede çok iyi bir yardımcıdır.
Tansiyon hastalığını dengede tutar,
Kişinin iletişim yeteneğini yükseltir. 
Düşünce gücünüze zenginlik katarak sizi refahlatabilmektedir,
Gelişimde olan kişilerin kemiklerini güçlendir,
Korkuları emerek kaygıyı azaltıcı özelliği bulunur,
Dikkat: Güçlü bir enerji yaydığından hassas kişilerde baş dönmesi ve halsizlik yapabilir.

Lapis Taşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Taşınızı temizlerken kesinlikle sudan uzak tutun. Özellikle sabunlu sudan, çünkü taşınızın gücünü azaltacağı gibi renginin de matlaşmasını sağlar. Maddi açıdan çok yüksek değerlerde bulunabilir. Bu yüzden sahtesi en çok olan taşlar arasındadır.Ortak taklitler: boyalı manyezit, boyalı jasper, boyalı Hovlit, sodalit, Genellikle rengi sayesinde tanınan lapis lazuli, HCl (hidroklorik asit) ile karşılaştığında H2S gazı verir. Bu gazın kokusu çürümüş yumurtaya benzemektedir. Taştaki pirit varlığı çoğu zaman doğal lapis lazuliyi birçok lapis imitasyonundan ayırmak için önemlidir. 

 

 

Bu kategoride henüz ürün Yok.