Aventurin

Aventurin

 
Diğer İsimleri : Aventurin Taşı, Yıldız Taşı,  İndian Jade (Hint Yeşimi)


Kimyasal Formülü :  Yeşil Aventurin: K2(Al,Cr)4Si6Al2O20(OH,F)4
                            Koyu Yeşil Aventurin: K2(Al,Cr)4Si6Al2O20(OH,F)4 + Ag + Hematit
                           Kahverengi Aventurin: K2(Al,Cr)4Si6Al2O20(OH,F)4 + Hematit

Sertliği : 7

Özgül Ağırlığı : 2,65

Rengi : YEŞİL, Mavimsi Beyaz, Yeşilimsi Kahverengi, Mavimsi Yeşil, Portakal 

RadyoAktivite Radyoaktif değil. 

Karıştırılabileceği Taşlar AMAZONİT, YEŞİM

Uyumlu Olduğu Unsur : Su

Uyumlu Olduğu Şakra : Güneş


Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler : Hindistan, Brezilya ve Rusya.


 Hematit (kırmızı) veya Cr-mika (yeşil)  gibi oldukça parlak ve  renkli mineraller içeren kuvars olup, , değerli  taş olarak kullanılır.


Kuvarsın yeşil, turuncu ve mavi tonlarında bulunan bir türüdür. Genel olarak yeşil tonlarında bulunur ve bu nedenle aventurin denildiğinde akla il olarak yeşil aventurin gelir. Ancak mavi mavi ve turuncu tonları da bulunmaktadır. Metalik parıltılar saçan ve tanecikli bir yapıya sahip, açık yeşil bir kuvars türü olan aventurin aynı zamanda yıldız taşı da denmektedir. Mikro kristal yapıya sahip, pullu bir görüntü veren parlak beyaz hematit yada mika içeren bir taştır. Kristal taşı köşelidir.

 

 

Aventurin Taşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bazı kaynaklarda turuncu aventurin konusunda yanlış anlaşılmalara neden olabilecek, şu şekilde bir bilgi verilmektedir;
İki çeşit turuncu aventurin olduğu ve birisinin kuvars grubuna ait olup, diğerinin ise feldspar olup güneş taşı olarak bilindiği ve bu ikisinin karıştırılabileceği söyleniyor.

Feldspar olan güneş taşı aventurinden ayrı bir taştır. Ve aventurin ile aynı grupta değildir. Aventurin, bir kuvarstır ve rengine bağlı olmaksızın tüm renkleri için kimyalsal formülü aynıdır.

Güneş taşı ise hem fiziksel görünüş hemde kimyalsal formülü bakımından farklıdır.

Aventurin bir kuvarstır ve rengine bağlı olmaksızın tüm renkleri için kimyasal formulü SiO2'dir. Güneştaşı ise hem fiziksel görünüş hem de kimyasal formulü bakımından farklıdır: (Na,Ca)(Si,Al)4O8. Dolayısıyla karıştırılmasına imkan yoktur. Sadece taşları yeni tanımakta olan birisi bu taşları birbirine karıştırabilir.

 ---------


Bünyesinde zerrecikler halinde pırıltı benzeri görünümler bulunan tanecikli yapıya sahip, genellikle açık yeşil renkli Kuvars türüdür. Bazılarınca, kumtaşıyla karıştırıldığı için Yıldız Taşı olarak da isimlendirilmektedir. Aventurin taşının, Yeşim ve Pembe Kuvars arasında bir yumuşaklığı vardır. Kolay kırılır yapıya sahiptir. Kimyasal temeli silisyumdioksittir. Ancak ek olarak içinde küçük parçacıklar (zerrecikler) halinde mika, hematit, gümüş ve Geotit de bulunmaktadır. Pırıltıları oluşturan bu zerreciklerdir. Doğada yeşil, kahverengi, portakal, şeftali, mavi, krem ve gri renklerde bulunan bir kuvarstır. Taşın kıvılcımına aventursans denir. Koyu yeşil renklisi, benekli bir görünüme sahiptir. Zira bünyesinde yeşil Fuksit (Mika), Gümüş ve Pirit parçacıkları vardır. Sarı, kahverengi ve portakal renklilerinde Hematit ve Geotit karışıktır. Takı dışında vazo, kase, figür heykel gibi eşya yapımında da kullanılmaktadır. Aventurin, yeşim ve amazonit taşının bileşimidir. Çilli görünümlü koyu yeşil aventurinde ayrıca yeşil fuksit mika ile bir parçacık da olsa pirit bulunur. Aventurin kelimesi, genellikle yeşil renkliler için kullanılır. Yarısaydam aventurin genellikle soluk renklidir ve içinde güneş taşı zerreciklerinin pırıltısını barındırır

Genel formülü SiO2 'dir.   Yeşil Aventurinde ek olarak bünyesine K, Al, Cr, OH, F mineralleri girer.  Koyu yeşil Aventurinde, Kahverengi Aventurinde ve Portakal renkli Aventurinde ek olarak bünyesine K, Al, Cr, OH, F, Fe, Mg, Ti, Mn, Th, H ve H2O mineralleri girer. KOÇ, BOĞA, İKİZLER, YENGEÇ, ASLAN, BAŞAK, TERAZİ, YAY burçlarında daha fazla etki gösterir
 

Kuvarsitler içinde oluşur. Genellikle yeşil mika pulcuklar içerir. Yeşilimsi beyaz veya grimsi beyaz renlerdedir. Jadeite benzer ondan yogunlugu ve daha kırılgan oluşuyla ayırtedilir. Parlak yeşil olanlar neredeyse gerçek jadeler kadar degerlidir.Aventurin Faydaları :

Aventurin Taşı, sınırsız imkanlar taşıdır. Size geniş ufuklar açar. Hayal kuranların taşı olarak da tanınır. Kendinizi sınırlanmış, engellenmiş, dar düşünce kalıpları ya da modası geçmiş davranışlar içinde sıkışmış hissettiğinizde bu taşı kullanabilirsiniz. Aventurin taşının diğer faydaları;

  • Fiziksel gücü ve canlılığı arttırır.
  • Özellikle kalp sağlığı için olumlu etkileri olan bir taştır.
  • Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve depresyona karşı etkilidir.
  • Kendinizi mutlu hissetmek için kullanabileceğiniz bir taştır.
  • Şans taşı olarak kabul edilir.
  • Sizin, fazla hassaslaşmadan yumuşak ve açık yürekli olmanızı sağlar.
  • Kalbini kapattıktan sonra yeniden açmaya hazırlanan kimseler için yatıştırıcı bir etki yapar.
  • Bu pürüssüz taşı göğsünüzün üzerine, doğrudan cildinize temas ettirmek ondan faydalanmanın en iyi yoludur.

 

Bu kategoride henüz ürün Yok.