Karat Nedir?

Karat Nedir?

Elmas için bir ağırlık ölçüsü birimi olan karat, 200 mg bir başka deyişle 1/5 gram ya da 0.2 grama eşittir. Elmasın kesimi sonucunda ortaya çıkan değerli taşların değeri karatın büyüklüğünün değişmesiyle doğru orantılı olarak artmaktadır. Ancak bu artış birebir oranında değildir. Örneğin 1 karatlık bir elmasın değeri yarım karat olanın 4 katı olabilmektedir. Tabii elmasın parasal değeri için karat büyüklüğünün yanı sıra renkberraklık gibi diğer etkenler de büyük önem taşımaktadır.

 

Renk çizelgesinde sarı renge daha yakın 1 karat bir elmas, beyaza ya da diğer bir deyişle renksizliğe daha yakın 0.30 karatlık bir elmasla aynı fiyata satılabilmektedir.

Günümüzde pırlanta mücevher alanında karat ölçüsü ön plana çıkarılsa da taşın rengi, kusursuzluğu, berraklığı ve kesim şekli en az karat kadar önem taşımaktadır. Berraklığı az olan ve içinde kusurlar barındıran 1 karatlık elmas, daha berrak olan ve ışığı kusursuz bir şekilde yansıtan yarım karatlık bir elmas kadar etkileyici olmayabilir.

Değerli taşlar ve özellikle elmas için kullanılan metrik bir birim olan karatın yaklaşık olarak M.Ö 500’de Ortadoğu’da mücevher işi ile uğraşan uzmanlar tarafından kullanılmaya başlandığı kabul edilmektedir. 1 karat 1 keçiboynuzu ağacının tohumunun ağırlığına eşittir.

Karat Ölçüsüne Göre Elmas Büyüklükleri

Aşağıda bulunan karat büyüklüğüne göre ölçü skalasından elmasın karat büyüklüğüne göregerçekte nasıl göründüğüne dair bir fikir edinebilirsiniz.

Bu skala, eğer internet üzerinden pırlanta mücevher siparişi verecekseniz online pırlanta satış sitelerinde büyük fotoğraflarla tanıtılan mücevherler üzerinde bulunan elmasların gerçek büyüklüklerini öğrenmeniz açısından size faydalı olabilir.

Pırlanta tektaş yüzük, kolye, bilezik ve diğer pırlantalı mücevherlerden birini satın almadan önce tasarımda kullanılan taşın karat büyüklüğünün, mücevherin her zaman daha değerli olduğuna işaret etmediği unutulmamalıdır.

Bunları Biliyor Muydunuz?

  • Bazı kaynaklara göre elmas ilk olarak Hindistan’da bulunmuştur.
  • Aynı karat ağırlığındaki iki pırlanta farklı fiyatlara sahip olabilirler. Çünkü pırlantalar 4C olarak bilinen özellikler ile sınıflandırılmaktadır. 4C nin açılımı ise şöyledir: Cut(Kesim, Colour(Renk), Clarity(Berraklık) ve Carat(Karat Ağırlığı).
  • Diğer tüm özelliklerin aynı olması durumunda taşın fiyatı carat ağırlığıyla beraber artacaktır.
  • Karat sistemi keçiboynuzu tohumu ile başlamıştır. Keçiboynuzu tohumu uzun yıllar boyunca elmas ölçmek için kullanılmıştır.

Bu kategoride henüz ürün Yok.