Sitrin

Sitrin :

Kimyasal Formülü : SiO2+Al, Fe, Ca, Li, Na, Mg

Sertliği : 7

Özgül Ağırlığı : 2.65

Kimyasal Grubu : Silikat

Parlaklığı : Camsı, ışıltılı

Rengi : Sarının değişik tonları

Sembolü Olduğu Hususlar : Umut, Sağlık, Gençlik, Sadakat ve vefa

Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler : Brezilya, Amerika, İspanya, Rusya, Madagaskar


 

Kuvars kristalinin sarı renkte olanıdır. İsmi, renk dolayısı ile genel anlamda "turunçgiller" özel olarak da "limon" anlamına gelen Yunanca kökenli "Citron (citrus, zitrone)" kelimesinden türemiştir. Sarı rengini bünyesinde oldukça az bulunan demirden almaktadır. Geçmiş dönemlerde ticaret ile uğraşan kişiler bu taşları para kasalarında saklamaktaydılar, bereket getirdiğine inanılan bir taştır. Bu sebep ile "Tüccar taşı" ismi ile anılmıştır. 

Sitrin taşı antik çağlardan beri kötü düşüncelerin bu taşı taşıyan kişiye zarar vermesini engellemesi ve özellikle yılan zehrine karşı koruyucu şifalı bir taş olarak kullanılmıştır. Renk özelliği olarak sarı renkten açık kahveye doğru giden farklı bir renk çeşitliliğine sahiptir. Bir başka değişle, sarı hakimiyetinin yanı sıra turuncu, kırmızımsı ve kahverengimsi gibi renklerde bulunur.
Hindu felsefesine göre Sitrin taşının, yaralanmalardan ve saldırılardan insanı koruduğuna inanılır, dolayısı ile eski çağlardan beri tehlikeli işlerde, kesici aletlerle çalışan insanların bu taşı yanlarından ayırmamaya özen gösterilmişlerdir.
Sitrin birçok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Böbrek, kolon, ciğerler, hazım organları ve kalp için yararlıdır. Tedavi edici enerjinin meydana çıkmasını sağlar. Kendine güveni güçlendirir, insanın kendine zarar verici eğilimlerini yok eder. Sitrin masaj yağlarını etkinleştirmek için de kullanılır. Bu taş yağa enerji vererek, dolaşımı hızlandırır ve deriye daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Sitrini ucu aşağı gelecek şekilde boynunuzda taşımanız gerekmektedir. Bu size güven ve evrensel güç sağlar. Aşırı kıskançlığı ortadan kaldırır, negatif enerjiyi alır, cesaret verir, bedene canlılık verir. Bağımlılığı azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz için yararlı bir antioksidandır.

Bu kategoride henüz ürün Yok.