Pırlanta ve Mozanit

 Mozanit pırlanta taklidi midir yoksa pırlantaya eşdeğermidir?

 

1.  Mozanit pırlanta taklidi midir yoksa pırlantayı temsil mi eder?
Cevap büyük bir HAYIR’dır. Mozanit bilimsel ya da duygusal olarak kesinlikle pırlantayı temsil etmez.
Charles&Colvard tarafından keşfedilen eşsiz renksize yakın Mozanit değerli taşı temelde SiC’nin mükemmel bir parlaklığa ve ateşe sahip hale getirilmesiyle oluşturulmuştur. Bir bilim adamının görüşüne göre bugün mücevher yapımında kullanılan Mozanit’in gerçeği Arizona’da yer alan Canyon Diablo Kraterinde doğal halde keşfedilmiştir. 
Kendi alışverişini yapan kadınlar için tüketici piyasasında Mozanit fiyatıyla alınabilir lükste yeni bir tercihtir. Mozanit pırlantanın güçlü duygusallığını kullanmadan kendi için alışveriş yapan kadınların isteklerini kalite ve modaya uygunluğuyla karşılıyor ve onlara itibar sunuyor. Kadınlar Mozanit’i alıyorlar çünkü Mozanit’i seviyorlar.

[​IMG][​IMG] 
2.  Mozanit Nedir?
Mozanit silikon karbid olarak bilinen sınırlı miktarda ve küçük parçacıklar halinde bulunan dünyada doğal olarak oluşan bir mineraldir. Nadir olarak bulunan doğal büyük Mozanit’lerin mücevher yapımında kullanılması yasaklanmıştır. 
Yılardır bilim adamları olağanüstü parlak materyali yeniden yaratmak için sonuçsuz denemeler yaptılar. Son zamanlarda sadece bu eşsiz ve renksize yakın değerli taşın mücevher yapımında kullanılacak kalitede büyük taşlarını geliştirilmesi Charles&Colvard’ın sahip olduğu yüksek teknolojiyle sağlandı. Mozanit gerçekten bilim ve sanatın eşsiz ve güzel bir karışımıdır.
3.  Mozanit İsmi Nereden Gelmektedir?
Nobel ödüllü bilim adamı Dr. Henri Moissan’ın 1893 yılınada keşfettiği bu değerli taşa daha sonrasında onun şerefine kendi adı verildi.
4.Charles&Colvard’ın keşfi Mozanit nasıl yapılıyor?
Küçük Mozanit kristalleri patentli bir termik büyüme sürecinden geçerek üretiliyor, bu sürecin kendine özgü aşamaları tescillidir. Bu süreçler çok zor ve pahalıdır bu da seri üretimi engellemektedir.
Bugün Charles&Colvard, Ltd. Mozanit’in tek kaynağı ve dünya çapında tek dağıtıcısıdır; üretim yöntemleriyle ilgili tüm tescil ve patentlere de sahiptir. Bunlara ilaveten Mozanit’i mücevher olarak kullanma hakkının da tek sahibidir.
5. Mozanit’in özelliklerini garantileyen bir sınırlama ya da kılavuz bulunmakta mıdır?
Her Charles&Colvard Mozanit değerli taşı yüksek kalite kontrol standartlarıyla şartnameye uygun olarak üretilir.
Charles&Colvard’ın Orjinallik Sertifikası alanlarında uzman olan kişiler tarafından son teknolojiyle üretilen her Mozanit değerli taşının Charles&Colvard’ın orijinal ürünü olduğunu doğruluyor. Ancak uyulması zorunlu kalite kontrol şartname kurallarını yerine getirildikten sonra Mozanit değerli taşı satışa sunuluyor.
Parlaklık
1.  Mozanit’i “parıltılı” yapan nedir? Mozanit’e olağanüstü parlaklığını veren özellik nedir?
Işığı kırma indeksi (RI) değerli bir taşın parlaklık potansiyelini etkileyen en önemli optik özelliktir. 
RI değeri 2.65 – 2.69 arasında değişen Mozanit pırlanta (RI 2.42) ve yakut (RI 1.77) ve safir (RI 1.77) gibi diğer değerli taşlardan daha parlaktır.
2.  Bu parlaklık hiç solabilir mi?
Hayır, Charles&Colvard, Ltd. müşterilerine Mozanit değerli taşlarının parlaklık ve ateşini devam ettireceğine dair ömür boyu şirket garantisi sunuyor.
Berraklık
1.  Mozanit’in eklenti yerleri gibi hiç ayırt edici bir özelliği var mı?
Eklenti yeri gözle görülen bir Mozanit’in satılması mümkün değil eklenti yerlerinin dikiş izleri sadece kristalleri büyütme sürecinde görülebilir.
2.  Berraklıkta Mozanit hangi sınıfta yer alır?
10x loupe kullanılarak her bir değerli taş ilave yerlerindeki dikişler taşın optik özelliklerini etkileyip etkilemeyeceğinin saptanması için muayeneden geçirilir. 
Renk
1.  Mozanit farklı renklerde hazırlanabilir mi?
Evet. Çoğu Mozanit renksize yakın olarak satılmaktadır. Bununla birlikte, sınırlı miktarda yeşil (açık, orta ve koyu) Mozanit’te hazır bulunmaktadır.
2.  Mozanit GIA pırlanta renk skalasında sınıflandırılabilir mi?
Hayır, standart GIA pırlanta renk skalası Mozanit için tasarlanmamıştır. Pırlantadan farklı olarak renksizden kahverengimsi ve parlak sarı arasında sınıflandırılır, Mozanit değerli taşının alt kısmı hafif yeşil, sarı ve gri tonlara sahip olabiliyor. Bu çok güzel parlaklıktaki değerli taş bu sayede kendi kategorisini oluşturmuştur.
3.  Mozanit’in rengi değişebilir mi?
Hayır. Mozanit değerli taşının renginin sürekli değişmesi görülen bir durum değildir. Mozanit taşı tamir edilirken yüksek sıcaklığa maruz kaldığı durumlarda geçici olarak renginde değişiklik meydana gelebilir. Bununla birlikte,Mozanit’in uygun tekniklerle tamir edilmesi sonucunda taş zarara uğramaz ve oda sıcaklığına soğutulduğunda tekrar eski rengine döner. 
Kesim
1.  Mozanit el yapımıdır yoksa seri üretim midir?
Bütün Charles&Colvard Mozanit değerli taşları en iyi seviyede parlaklık ve parıltıya sahip olmaları için tecrübeli değerli taş ustaları tarafından kesinlikle elle kesilir. 
2.  Mevcut şekiller nelerdir?
Mozanitin en çok tercih edilen şekli yuvarlak olanıdır ancak sınırlı sayıda parlak kesimli kale, minder, kalp, marki, oval, armut, kare, prenses, üçgen ve trillion şekillerinde taşlarda mevcuttur.
Ateş
1.  Mozanit’e ateşi veren nedir?
Işığı kırma indeksi değerli bir taşın ateşe sahip olmasına neden olur. Bu özellik sayesinde ışık taşın içinden geçtiğinde etrafa renk dalgaları yayar. Mozanit’in ışığı kırma indeksi 0.104’tür ve bilimsel yollarla hesaplanmıştır.
2.  Mozanit’in ateş özelliği diğer değerli taşlarla nasıl karşılaştırılır?
Mozanit pırlantadan (0.044) 2.4 kat daha fazla ışığı kırma indeksine ya da ateşe sahiptir. Diğer yakut (0.018) ve safir (0.014) gibi değerli taşlardan ise çok daha fazla kırılma indeksine sahiptir.
3.  Mozanit hiç ateşini kaybeder mi?
Hayır. Charles&Colvard, Ltd. müşterilerine Mozanit değerli taşlarının parlaklık ve ateşini devam ettireceğine dair ömür boyu şirket garantisi sunuyor.
Sertlik
1.  Mozanit çizilmeye karşı dayanıklımıdır?
Evet. Mozanit dayanıklı ve serttir. Çizilmeye ve aşınmaya karşı kesinlikle dirençlidir. Pırlanta mücevherlerde kullanılan en sert taştır ama Mozanit pırlantadan 9.25 sertlikle diğer bütün değerli taşlardan -bunların içinde yakut ve safirde bulunuyor- daha serttir.
 Dayanıklılık
1.  Mozanit kolayca kırılır mı?
Hayır. Yüksek basınç altında yapılan bilimsel araştırmalara dayanarak Mozanit’in kırılma ve yontulmaya karşı son derece dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Aslında Mozanit bilinen en dayanıklı değerli taştır.
2.  Mozanit sıcağa toleranslı mıdır?
Evet. Diğer değerli taşlarla karşılaştırıldığında Mozanit’in yüksek sıcaklığa direnci oldukça üst seviyededir.  Bir ev yangınına eşdeğer sıcaklıktan daha yüksek bir sıcaklık olan 2000 fahrenhayt sıcaklıkta test edilen Mozanit’in ilk günkü parlaklılığını koruduğu bu testle kanıtlanmıştır. Bu özelliği Mozanit’in yüksek sıcaklıkta yapılan mücevher tamirlerinde de zarar görmesini engelliyor.

Mozanit’i Ayırt Etmek 1.  Mozanit’i diğer renksiz değerli taşlardan nasıl ayırt edebiliriz?
Bunu yapmanın 3 yolu vardır:
  • Tester Model 590’ı kullanarak test etmek.
  • Traş edilmiş yüzeyleri 2 kat büyüterek birleşme dikişlerine bakmak ve karar vermek.
  •  

2.  Geleneksel pırlanta test aletleri kullanılarak test edilen Mozanit’in pozitif sonuç verdiği gerçekten doğru mu?
Evet. Renksize yakın Mozanit pırlantanın fiziksel özelliklerine benzer birçok özellik taşır. Bu nedenle Charles&Colvard Mozanit’i pırlantadan kolayca ayırt edilebilmesi için bir test cihazı (Tester Model 590) geliştirdi, bu cihaz ültraviyole ışıklarının emilimini test ederek Mozanit’i pırlantadan ayırt edebiliyor. Bu test cihazının U.S. dağıtıcısı Stuller Inc.* firmasıdır.

  

[​IMG][​IMG]

Satış ve Müşteri Servisi

1.  Mozanitin öncelikli müşterisi kimdir?
Kendisi için alışveriş yapan 30 ve üstü yaştaki bayanlardır. Sunulan ömür boyu garanti kartlarının %70’inden fazlasını bayanlar satın almıştır. Mozanit mücevherleri onlar içindir. 60’dan fazla ülkede becerikli, modaya uyan, seçkin kadınlar bu parıltılı mücevheri kullanıyor. Karşı konulamaz baştan çıkartıcı kalite ve itibarın kombinasyonu dayanılmaz çekicilikteki Mozanit değerli taşı piyasadaki Mozanit müşterilerinin artmasını sağlıyor.

2.  Neden Mozanit karat ağırlığıyla değil milimetre ölçüsü ile satılıyor?
Mozanit’i milimetreye göre düzenlemek taşa uygun hazır yuvaları düzenlemeyi kolaylaştırır ve bu perakendeciler için kolaylık sağlar. Mozanit’in özgül yoğunluğu 3.21 gr/ santimetreküptür, bu yüzden 6.5mm büyüklüğünde Mozanit değerli taşı 0.88 karata denk gelmektedir.
3.  Mozanit değerini zamana karşı korur mu?
Nadir bulunan, eşi benzeri olmayan güzellikteki patentli Charles&Colvard keşfi Mozanit zamanla değerini yitirmez ya da değer kazanır.

Mücevher Bakım ve Onarımı

1.  Mozanit’i nasıl temizlerim?
Pırlantayı temizlediğiniz yöntemlerin aynısıyla Mozanit’i de temizleyebilirsiniz. Çizilmeye ve aşınmaya karşı korumak için herhangi bir mücevheri ultrasonik temizleyiciye isteseniz de koyamayabilirsiniz, ama Mozanit normal ultrasonik temizleyici altında mükemmel bir şekilde sağlam kalır.

2.  Mozanit tamir ve boyutlandırma sırasında nasıl korunur?
Mozanit oldukça sağlam bir materyaldir. Dayanıklı ve serttir bu yüzden çizilme, yarılma, aşınma ve kırılmaya karşı son derece dirençlidir. Ek olarak, tamir edilirken oluşabilecek zararlar Mozanit’in sıcağa toleranslı olması nedeniyle en düşük seviyededir.

Mozanit’i Bilmek Mozanit’i Sevmektir…
Ve onu sevdiğiniz için tekrar ve tekrar onu almaktır!
Laboratuar ortamında üretilen Mozanit değerli taşlarının dünya genelideki özel kaynaklarını Charles&Colvard kadınlara gösteriyor, onlar Mozanit’in değerini ve kalitesini görüp anladıklarında Mozanit mücevherlerini satın alacaklar.
Charles&Colvard Mozanit’in herkes tarafından tanınması ve ayırt edilebilmesi için araştırma yapmaya ve teknik bilgi sağlamaya devam ediyor ve bu uğurda büyük çaba sarf ediyor.

Bu gerekli referans kılavuzda Mozanit hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını bulacaksınız.
 

   ELMAS VE MOZANİTİ NASIL AYIRT EDEBİLİRİZ ?   

Bir elmas ve bir Mozanit taşı karşılaştırmak isterseniz, bu testi deneyin. Taşını al ve gözüne yakın tut. Bir penlight alın ve gözünüze tuttuğunuz taştan (bu beyefendinin yaptığı gibi) doğru ve ışıldatır.

Moisanit

Bir Moissanite ise, bu görüntünün gökkuşağı, çift refrakter nitelikleri olacak.

Moisanit

Eğer bir elmassa, bu şekilde görünecektir.

Moisanit

 

Bu kategoride henüz ürün Yok.