Pırlanta Renkleri ve Renk Tablosu

Pırlanta Renkleri ve Renk Tablosu

 

Tamamen berrak olan renksiz pırlantalar en değerli taşlar olmakla beraber yine çok nadir olarak bulunan fantezi renkli siyahpembemavirenklerdeki elmaslarda bir o kadar değerlidir. Bu değişik renklerdeki elmaslar renklerinin doğada ne kadar az rastlandığına göre fiyatlandırılmaktadır. İşlenmiş elmas taşların renklerinin belirlenmesi için uluslararası olarak kabul gören GIA’nın renk tablosu kullanılmaktadır.

Renksiz elmaslar geleneksel olarak en değerli taşlar olarak kabul edilmekle birlikte son yıllarda özellikle ünlülerin takıları arasında yer alan renkli elmaslar oldukça popüler hale gelmiştir. Doğada bulunan bazı elmasların renklerini şöyle sıralayabiliriz; Mavi elmaslar, pembe elmaslar, sarı elmaslar, turuncu elmaslar, yeşil elmaslar, şampanya rengi elmaslar, gri elmaslar, siyah elmaslar, kırmızı elmaslar ve mor elmaslar. Tüm bu renkler çok nadir olmakla birlikte doğada bulunabilmektedir.

Bu tabloda beyaz, diğer bir deyişle renksizliğe en yakın olan taşlar D olarak etiketlenir. D renkli bir elmas kusursuz olarak tanımlanabilir. Renksizden hafif sarı, açık sarı, sarı ve kahverengi’ne kadar değişen çeşitli kademelerde renk birimleri bulunmaktadır. Tabloda en son birim koyu sarı ve kahverengi elmaslara verilen Z derecesi ile sona ermektedir.

Hangi Pırlanta Rengi Seçilmeli?

Ülkemizde özellikle tek taş pırlanta seçerken, fiyatları üzerinde karat ve berraklık oranı kadar etkili olan renk seçimi oldukça zorlu bir aşama olabilir. Pek çok pırlanta markası çok çok hafif bir sarı rengi temsil eden G ve H kodlu pırlantaları satışa sunmaktadır. Renk ölçüm tablosunda D ile H arasında yer alan bir pırlanta yüzük ışığı gayet iyi bir şekilde yansıtarak göze oldukça parlak görünecektir.

Tabii bazı firmalar D renkli pırlanta satışı da yapmaktadır. Bu kusursuz – renksiz taşlar diğerlerine oranla daha pahalıdır. G – H renkli pırlantalarda bulunan hafif sarı rengi gözün ayırt etmesi oldukça zor olacağı için D renkli bir pırlanta yerine karat olarak daha büyük ve berraklık oranı daha yüksek bir taş seçebilirsiniz.

Pırlanta Renk Tablosu

 

Sonuç olarak pırlanta rengi dendiğinde pek çok kişi siyah, mavi, pembe, yeşil ve diğer fantezi ve doğada çok az olarak bulunan pırlanta renklerini düşünmektedir. Aslında pırlanta rengi dendiğinde uluslararası renk tablosunda renksizlikten koyu sarıya doğru giden bir tablo düşünülmelidir. En değerli olanı tamamen renksiz taşlar olmakla birlikte H dahil olmak üzere renk değeri olan taşlar gözün ayırt edemeyeceği çok hafif renkleriyle tek taş pırlanta yüzükler için rahatlıkla kullanılabilir.

Bu kategoride henüz ürün Yok.