Turmalin Genel Özellikleri

Kimyasal Bileşimi, Na(Mg,Fe,Li,Al,Mn,)3Al6(BO3)3Si6O18(OH,F)4
A (D 3 ) G 6 (T 6 O 18 ) (BO 3 ) 3 X 3 Z

A = Ca, Na, K ya da boş (büyük katyonları) 'ü;
D = Al, Fe + 2 , Fe 3+ , Li, Mg + 2 , Mn + 2 küçük katyonlar (ara - değerlik bir kombinasyonu dengeleme Alanı) boş olduğu; ve
G = Al, Cr 3+ Fe 3+ V 3+ (küçük katyonlar); zaman 
T = Si (ve küçük, Al, B 3+ ) , 
X = O ve / veya OH, 
Z = F ., O ve / veya OH 
Not: grup üyelerinin formülleri, biz kristalografik sitelere farklı katyonların atama kolaylaştırmak amacıyla parantez içinde Ge sitesi katyonları koyduk.


Kristal Sistemi, Trigonal
Kristal Biçimi, Kristalleri prizmatik, prizma yüzeyleri uzunlamasına çizikli, paralel veya ışınsal kristal grupları yaygın; bazen masif
İkizlenme, Olağan
Sertlik, 7
Özgül Ağırlık : 2,9 -3.2
Dilinim, Çok zayıf
Renk ve Şeffaflık, Genellikle siyah ve mavimsi siyah; Renksiz, mavi, pembe, yeşil; Şeffaf - opağa yakın
Parlaklık, Camsı
Kırılma:Düzensiz / Eşitsiz, Konkoidal
Ayırıcı Özellikleri, Kristal formu ve çizikleri, rengi, sertliği
Bulunuşu, Granit pegmatitlerde, granitlerde, çeşitli şist ve gnays türlerinde bulunabilirler.


Turmalin Turmalin (Na,Ca)(Mg,Fe,Mn,Li,Al)3(Al,Mg, (Al,Mg,Fe+3)6[Si6O18](BO3)3(OH,F). (OH,F). 
Dravit NaMg3Al6B3Si6(O,OH)30(OH,F) 
Şörlit Na(Fe,Mn)3Al6B3Si6(O,OH)30(OH,F) 
Elbayit Elbayit Na(LiAl)3Al6B3Si6(O,OH)30(OH,F) 
Kristal sistemi = Kristal sistemi = Trigonal Trigonal. 
Şekil-Biçim = Kısa prizmatikten ince sa prizmatikten ince-uzun ve uzun ve iğneye kadar de neye kadar değişmekte. Iğne şekilli kristalleri ekilli kristalleri ışınsal dizilimli nsal dizilimli turmalin g turmalin güneşi. 
 


H = 7,
 
D = 3.03-3.18  

Renk =  Dr, siyah-kahverengi, kahverengi, 

Şö, genellikle siyah. , genellikle siyah.
El, mavi, ye El, mavi, yeşil, sar il, sarı, kırmızı veya renksiz; veya renksiz; 

Parajenez: Granit pegmatitlerin Granit pegmatitlerin, pnömatolitik matolitik damarlar damarların ve bazı granitlerin granitlerin tipik bir mineralidir. tipik bir mineralidir. Metamorfik kaya Metamorfik kayaçlarda, bor larda, bor metasomatizmas metasomatizmasının bir ürünü veya orjinal orjinal sedimandaki sedimandaki detritik detritik tanelerin tanelerin rekristalizasyonunun rekristalizasyonunun bir sonucu olarak bir sonucu olarak yaygın biçimde bulunur. 

Çeşitler / Türleri: 

Akroyit - Tourmaline bir renksiz çeşitli
Krom-Turmalin - turmalin bir zümrüt yeşili bir çeşittir.
Dravit - Bir sodyum, magnezyum, alüminyum turmalin türleri.
Elbait - Bir sodyum lityum alüminyum turmalin türleri.
Cuprian Elbait - Bir bakır taşıyan Elbait.
Paraíba Turmalin
İndikolit - genellikle turmalin bir mavi Gemmy çeşitli (elbait).
Liddicoatite - Bir kalsiyum lityum turmalin türleri.
Rubellit - turmalin kırmızı mücevher çeşitli bir pembe.
Şörl - Bir sodyum, demir, alüminyum turmalin türleri.
Uvite - Bir kalsiyum, magnezyum, alüminyum turmalin türleri.
Verdelite - turmalin bir yeşil taş çeşitliliği
Karpuz Turmalin - pembe çekirdek ve yeşil kenarları gösteren renk imarlı Tourmaline çeşitli.Şeffaflık Şeffaf, saydam, Opak

Parlaklık Cam
Yurdumuzda Yozgat-Doğankent-Oruklar köyü civarında granitik oluşumlar içerisinde Li'ce yüksek oranda pembe Turmalin olarak bulunur. Ayrıca Menderes Masifinde metamorfik kayaçlar içerisinde gnays içerisinde Aydın-Çine ve Karacasu'da siyah Turmalin'e rastlanmaktadır. Pötürge-Malatya'da pirofillit yataklarında dravit'e (kahverengi turmalin) rastlanmaktadır.


 

 

 

ÇOK RENKLİ TURMALİN

Turmalinler gerçek renk mucizeleridirler.Tek renkli kristaller oldukça nadirdir.Bu farklı renkli taşlar aynı taşta farklı renkleri ve renk tonlarını içerir.Renk spektrumu çok geniştir böylece her erkeğe ve bayana uygun renk kombinasyonu mutlaka bulunabilir.

Doğa turmalin kristalleri çok renkli olacak şekilde oluşturmuştur.Bunun nasıl mümkün oldugunu sorabilirsiniz.Turmalinler aliminyum boron silikatlardan oluşan karışık ve değişken yapıya sahip bileşenlerdir.Nadir bulunan bir minereal grubudur.Bileşimindeki küçük bir değişim bile tamamen farklı renklerin oluşmasına neden olur.Bu şekilde aynı taşta bile, doğal olarak oluşmasına rağmen farklı renkler oluşur ve çoğunlukla bir rengin üzerine diger renk meydana gelir.Sanki doğa bir halka üzerine diğer bir halkayı toplamıştır.Kristaller bir dikiş iğnesi kadar incede olabilir bir adam bacağı genişliğinde de olabilir.Bazılarında renk tonları arasındaki geçişler yumuşakken diğerlerinde ise keskin renk farklılıkları ve renk bölgeleri vardır.Turmalin kristaller birbirlerine yakın olarak oluştuğundan alınan kesitleri bir diğeri ile bir araya gelmiş ve bu birleşim öbeğinden üçgenler oluşabilir.

NE ZAMAN KARPUZ, KARPUZ DEĞİLDİR? NE ZAMAN BİR DEĞERLİ TAŞTIR.?

İki veya daha fazla güzel rengi bir arada bulunduran taşlar özellikle daha fazla talep görür.Şekline ve rengine bağlı olarak iki renkli veya çok renkli olarak isimlendirilir.Bazılarının ilginç isimleri vardır.Örneğin hemen hemen renksiz olan ve kenarları siyah olanlar Almanya’da popüler bir kek olan “Morenkopf” olarak adlandırılır.Eğer aynı kristallin dış kısımları kırmızı olursa “Türk başı turmalin “ ismini alır.İki renkli ortası kırmızı kenarları yeşil olan turmalinler “Karpuz” adını alırlar.Eğer renk katmanları birbirlerinin üzerine yerleşirse Brezilya’lılar tarafından “ Papageios” veya “Gökkuşağı Turmalin” olarak isimlendirilir.

Ana turmanlin yatakları Brezilya ve Afrika’da bulunur.Doğa insanlığa müthiş renk çeşitliğiyle diğer maden yataklarını da hediye etmiştir.Örneğin Srilanka ve Madagaskar.

SAF FARKLILIK

Turmalinler sadece takı olarak değil aynı zamanda terapik alanda da yaygın olarak kullanılan taşlardır.İyi enerji iletkenlikleri ve mineral zenginlikleri sayesinde zindelik veren, güçlendiren ve sağlamlık veren etkisi olduğu söylenir.Üzerinde çalışılması kolaydır, uygun sertlik derecesiyle kullanım için mükemmel özelliklere sahiptir.Güzel renkli turmalinler özellikle takı tasarımına uygundur ve her taş eşsizdir.Bunun ötesinde her taş bulunduğu yere bağlı olarak belirli renk tonlarını taşırlar.Ancak aynı taşta bile renk tonları farklılıklar gösterirler.Bu ise kesimcinin işini oldukça zorlaştırır.Çünkü aynı kristalde bile kesilen iki parçanın rengi genellikle farklıdır.Ancak turmalinlerin çekiciliğini, özellikle çok renkli turmalinlerde bu özellik oluşturur.Günümüzde değerli taşlar oldukça popülerdir,Hemen hemen her taşta eşşiz olan bir taşla karşı karşıya olma duygusu kesimcilere ve tasarımcılara ilhan kaynağı olur.Bu sebeple eşsiz tasarımların merkezinde bu taşı kullanmak için sabırsızlanırlar.

PARAİBA TURMALİN

Bu bakır içeren Mina da Batalha da bulunan Brezilya’nın Paraiba eyaletinden çıkarılan taşlar küçük, nadir ve çok değerlidirler.Parıltılı turkuazdan yeşile kadar olan renkleri dünyadaki hiçbir taşta bulunmaz.Bu efsanevi taşın eşsizliği taşı gerçek bir hazineye dönüştürür.

Paraiba kelimesi maviden yeşile olan renkleri ve olağan dışı parlaklarıyla uzmanlar için büyüleyicidir.1980 yılında kadar keşfedilememiştir.İnsanlık Heitor Dimas Barbosa’ya ve onun sarsılmaz inancına teşekkür borçludur.Yorulmak bilmeyen o ve yardımcıları yıllarca Brezilya Paraiba ‘da bulunan permatit galerilerini araştırmıştırlar.

Heitor Dimas Barbosa sadece değerli taş arayan biri değildi, o daha önceden bulunmuş bir şeyi aramıyordu.Paraiba tepelerinin altında tamamen farklı bir şey bulacağına inanıyordu.Bunda haklıydıda.1981 yılında köhne bir açık bir madende ilk kazılar için çalışmalara başlandı.İlk kazılarda bir sonuca ulaşılamadı.Ancak kazılara başlandıktan altı yıl sonra ilk turmalin izleri tünellerde kendilerini göstermeye başladı.Sonuçta 1989 sonbaharında bir avuç kaliteli turmalin galerilerin birinden gün ışığına çıkarıldı.Renkleri daha önce sadece insanların rüyalarında görebileceği renklerdi.Ancak ne yazık ki paraiba turmalinlerin babası o dönemde bir rahatsızlık geçiriyordu ve madende değildi.İlk ham kristaller ne yazık ki o görmeden satıldı.bu buluş duyulmaya başladıktan sonra madende çılgınca bir hareketlilik başladı.Bundan sonraki beş yıl içinde 400 metre uzunluğunda 200 metre genişliğinde ve 65 metre yüksekliğindeki ünlü tepenin her yeri kazıldı.Sonuçta tepenin her yeri kazıldı.O dönemde gelecekte başka bir yerde bulunabileceğine dair bir umut kalmamıştı.

FARKLILIĞI OLUŞTURAN BAKIRDIR.

Brezilya turmalin denildiğinde akla gelen ilk ülkedir.Bu taş grubu gökkuşağının her renginde bulunabilir.Ancak uzun bir süre boyunca parlak bir turmalin bulunmayışı büyük bir eksiklikti taki Paraiba’daki maden yatağı keşfedilene kadar.

Genel olarak demir, manganez, krom, vanadyum elementleri turmalinlerin güzel renklerini oluşturan elementlerdir.Ancak paraiba turmalinini farklıdır.Muhteşem rengini bakıra borçludur ki daha önce hiç bir turmalinde gözlemlenmemiştir..Gerçektende yüksek oranda bakır içerir.Bilim insanları ayrıca manganez içerdiğini de kanıtlamışlardır.

Paraiba turmalininde bu iki elementin etkileşimi büyüleyici, zümrüt yeşili, turkuaz , açık gök mavisi , safir mavisi , çivit , mavimsi menekşe ve mor renklerin oluşumunu sağlamıştır.Bakır ve manganezin birleşimi soluk griden menekşe-mavi tonlarına kadar sonuçlar verebilir.Bakırın yüksek konsantrasyonda bulunduğu durumlarda göz alıcı parlak mavi, turkuaz ve gri tonları oluşmasına neden olurken manganez oranının yüksek olduğu durumlarda kırmızı ve menekşe tonları ortaya çıkar.Deneyimli ustalar yakma teknikleri kullanarak kırmızı bileşenleri yok edebilirler.

Bunlara ek olarak Paraiba turmalinleri olağan dışı parlaklıklarını kesim işlemine kadar göstermezler.Kesildikten sonra sıradışı ateş yayarlar ve en iyi parıltılarını hafif ışıkta gösterirler.Bu sebeple renkleri “elektrik” veya “neon” olarak isimlendirilir.Doğanın bu hazinesinin aurası canlılıktır.”Yüzme havuzu mavisi” paraiba turmalinleri pozitiflik saçarlar ve canlılık yayarlar.

Genellikle paraiba turmalinleri küçük kristaller halinde bulunur.Daha büyük 5 gramı geçen sağlam kristaller nadirdir.20 gramı geçenler ise gerçekten çok nadirdir ve ve nedenle oldukça pahalıdır.

Bulunduğu günden itibaren güzelliği ve parıltısıyla takı dünyasını büyülemiştir.Günümüzde dünyadaki en pahalı taşlardan biridir.Fiyatları artmaya devam etmektedir ve bir turmalin taş için bu fiyatlar gerçekçi görünmemektedir.Beş haneli fiyatları olan büyük ve kaliteli kristaller nadirdir.

PARAİBA AFRİKA’DA OLABİLİR Mİ?

Tam olarak söylemek gerekirse Paraiba hikayesinin burada bitmesi gerekirdir.Ancak Doğa yine bizi şaşırtmıştır.2001 yılında dünyanın diğer bir tarafında Paraiba hikayesi yeni bir boyut kazanmıştır.Bu yılda Nijerya’dan gelen mavi-yeşil turmalinler piyasaya çıkmıştır.Tıpkı Paraiba turmalinleri gibi yakma işleminden sonra güzelliklerini ortaya çıkarırlar.Diğerlerine göre hafif açık renkleri vardır ve bunu uzman olmayanlar güçlükle farkedebilir.Paraiba ve Afrika’dan gelen kristalleri bilim adamları tarafında incelendi ve kimyaya göre bu iki taş farksızdır.İkiside güzelliklerini bakır ve manganezden alır.Bu nasıl mümkün olur.?Acaba Paraiba bugün Afrika’da mıdır? Tabiki bu mümkün değildir.Bu durumda bu değerli taş bize kıta kaymasının kanıtını gösterir.Açıklama olarak yapmamız gereken bir atlas almamız ve Güney Amerika kıyılarına ve Afrika kıyılarına bakmamız gerekir.Eğer hayali olarak Güney Amerika kıyılarını bir puzzle gibi doğu yönünde kaydırdığımızda tamamen eşleştiğini görürüz.Nijerya ve Kuzey Brezilya tam olarak denk gelir.Böylece parlak bakır turmalinlerin kıtaların hareketinden önce Paraiba’dakilerle aynı koşullar altında oluştuğunu düşünebiliriz.Bu büyüleyici takı dünyasındaki bilmecelerden biridir.Taş severler efsanevi Paraiba turmalinlerinin alternatifi olarak Afrika’dan gelen parlak yeşilimsi-mavi taşlarla da mutlu olmaktadırlar

 

Bu kategoride henüz ürün Yok.