Jadeit

jadeit ile ilgili görsel sonucu

Kategori Piroksen grubu

Formül :   Na (Al, Fe 3+ ) Si 2 O 6   

Sertlik : 6,5-7

Özgül ağırlık : 3,24-3,43

Renk  : Elma yeşil, zümrüt yeşili, mavimsi yeşil, pırasa-yeşil, yeşilimsi beyaz, beyaz, yeşil lekeler, nadiren mavi veya menekşe gösterebilir; İnce bölümde renksiz. Genellikle de bantlı.

Çizgi Rengi : Beyaz

Kristal sistemi Monoklinik prizmatik (Genellikle masif, ya da lifli, taneli; prizmatik kristaller nadir)

Eşleştirme [100] ve [001] tek ve katmanlı eşleştirme

Bölünme İyi [110]

Kırık Kıymık gibi

Diaphaneity Yarı saydam

Optik özellikleri İki eksenli (+)

Kırılma indeksi Na = 1,654-1,673 nβ = 1,659-1,679 nγ = 1,667-1,693

Ultraviyole floresan koyu renklerde  genellikle atıl bulunmaktadır. Açık yeşil - uzun dalga zayıf beyaz etkisiz, kısa dalga genellikle atıl, açık sarı - uzun dalga zayıf yeşil etkisiz, genellikle kısa dalga atıl, beyaz - uzun dalga zayıf atıl, genellikle Kısa dalga inert, mor ışık - kısa dalga genellikle atıl uzun dalga zayıf beyaz veya zayıf kahverengimsi kırmızı etkisiz; Bazı boyalı lavanta renkleri - kısa dalga zayıf, uzun dalga güçlü turuncu orta]
 

Yeşim, yeşil renkli bir piroksen mineralidir. Çok yaygın olan bu parlak çimen yeşili renginin yanı sora daha az rastlanan grimsi yeşil, acık mavimsi yeşil, açık mor ve beyaz türleri de vardır. Çizgi rengi beyazdır. Kırılmaya karşı dayanıklıdır. Şeffaf ve yarı şeffaf olan yeşim kristalleri dogada taneli , lifsi veya masif yapıda buluur.Camsı-metalik parlaklık gösterir, fluoresan degildir, zayıf yanar döner özelligine sahiptir. Monoklinik sistemde kristalleşir ve daha çok prizmatik idyomorf şekil ve izometrik habitus özellikleri sunar. 

Bulunuşu : Jeolojik olarak yeşimin oluşumu son derece sınırlı şartları gerektirmektedir. Sodik amfibol içeren, bu yolla sodyum bakımından zengin olan serpantinleşmiş ultrabazik kayaçların yüksek derece rejyonal veya kontakt metamorfizması ile türer.Ayrıca krom ocaklarında yan ürün olarak da bulunabilmektedir. Krom ocaklarında ekseriyetle yeşil renkte görülmektedir.


Genellikle asidik intrüzif kayaçlarla ilişkli olup, kontak metamorfizma ürünüdürler. Karbonatlı olmayan metamorfik kayaçlardan şist ve gnayslarda zümrüt ve yakut ile karbonatlı metamorfik kayaçlarda bulunan tüm süs taşları bulunabilir. Aktinolit, anatas, andaluzit, aquamarin, spessartin, jadeit, nefrit, ile kaplan gözü ve jasp türü kuvars, silimanit ve topaz da ekonomik boyutlu olabilir. 

 

 

Yaygın olarak Jade ismiyle bilinen Jadeite, yarı değerli bir mücevher taşı olarak bilinir. Ama sanılandan daha değerli ve nadirdir. 1997’de Christie müzayede evinde bir Jadeite taşı, kolye olarak satıldı. Görkemli, kaliteli taşların her bir karatı milyon dolar üzerindedir. Ne yazık ki, bazı kuyumcular renkli taşları gerçekten değerli olanlar gibi görmüyor. Myanmar’daki kaynağı neredeyse tükenmekte ama fiyatları artmaya devam ediyor. Jadeit madenciliği 10 – 20 yıl içinde sona erebilir.


 
 

Doğada genel olarak yeşil renklerde bulunan en kıymetli olanları Zümrüt yeşimi ve Burma yeşimdir. Doğada ufak parçalar halinde bulunmaktadır.

Jadeit Faydaları

Yeşim taşı en çok tespih olarak kullanılmaktadır. Jadeit yeşimi en değerli yeşim olmakla birlikte 18. yy dan beri Çin'de kullanılmaktadır. Çinliler yeşim taşının yıldırımı uzak tuttuğuna inanırdı ve evlerinin temel veya duvarlarına koyarlardı. En çok şu özellikleri ön plana çıkmaktadır:

 
 • Şans getiren bir yapıya sahiptir,
 • Bereket getirdiğine inanılır,
En büyük keşif 1784 yılında kuzey burmada gerçekleşmiştir.

 


 

Türkiye
 
 • Orta Anadolu Bölgesi
  • Eskişehir İl
   • Tavşanlı Zonu
Çetinkaplan, M. Candan, O., ve Oberhänsli, R., ve Bousquet, R. (2007): Lithos 104 (1-4), 12-32.
 • Marmara Bölgesi
  • Bursa İl
   • Tavşanlı Zonu
   • Harmancık
Okay, AI (1997): Mineralojik Dergisi 61, 835-843.
Okay, AI (2002): Metamorfik Dergisi Jeoloji 20, 757-768.
 

nadir Pyroxenmineral jadeid nadiren (domierende formlar {110}, {111} ve {100}), bölünme yüzeyleri 1 cm kadar göstermek hangi prizmatik kristaller oluşur. Genellikle lifli, mineral katı (kompakt kitleler) meydana gelir ve üzerinde tanecikli. {110} üzerinde bölünme kırık kıymık iyidir, masif büyüklükler çok zor. sertlik 6-7, 3,33 hesaplanan yoğunluğudur. Jadeitkristalle ve ince filmler saydam bulunmaktadır. Renk nadiren mavi veya mor zümrüt, pırasa, mavimsi yeşil, yeşilimsi beyaz, beyaz (nadir yeşil noktalar ile) vardır. Mineral ince tabakalar halinde renksizdir.

dönem yeşim Jadeitit ve nefrit olarak bilinen iki nadir metamorfik kayalar için kullanılır. Jadeitit (veya jadeid yeşim) glokofan fasiyesinin hochdruckmetamorphen veya serpantinit izole, yaşlı metazomatik kaya organları karmaşık tektonik hareketlerle batma zonları veya bölgeleri ile ilişkili Eklojitlerin parçası olarak kayalarda bulunan bir metamorfik kaya vardır.

Kaya Jadeitit neredeyse tamamen Pyroxenmineral jadeite oluşur. En ünlü Jadeitit rezervleri peridotit-Protolithen Taw-Maw alanı Myitkyina-Mogaung, kaChing, Guatemala Sierra de las Minas yakınlarındaki Myanmar, Motagua Vadisi yanı Manzanal, (motagua dalma-batma zonu şekillendirilmiş metazomatik bulunur Karayipler ve Kuzey Amerika tektonik plaka arasındaki sınır), Dominik Cumhuriyeti, alan Ohmi Entang Sibirya, Rusya ve Kazakistan'da Shibukawa, Japonya Gumma-ken, Baykal Gölü'nde Niigate-Ken nehirler Hashidate ve Kotake ve mevduat Yeni Idria inm San Benito County civarındaki Clear Creek üzerinde (yaklaşık 3.5 km kuzeyinde Cloverdale yakınlarındaki Sonoma-Mendocino County, bir Rus Nehri üzerinde Jadeitit blokları (kayalar) içinde jadeid kristalleri içeren batı Kuzey Amerika'nın kıyı alanları ve Mendocino County, Kaliforniya) çeşitli yerlerde.

En önemli aksesuar mineralleri albit, kuvars, muskovit, omfasit, glokofan, kalsit, aragonit, analsim ve zeolitler.

Jadeitit bir araç, süs, Talisman veya taş gibi binlerce yıldır kullanılmaktadır. Ayrıca bkz Mineralienportrait Jade  

Myanmar, Yeni Zelanda, Guatemala'da yeşim yatakları bulunur.Kazakistan, Britanya Kolumbiyası, Kanada, Alaska, İtalya ve Türkistan üretimi yapılan diğer ülkelerdir.

 

 

 

Oluşum

Jadeitit bir metamorfik kaya ve basınç ve / veya ısı klimalı glokofan fasiyesi veya serpantinit izole, yaşlı metazomatik kaya organları (karmaşık tektonik hareketlerle ya da bölgeler) yitim zonları ile ilgili Eklojitlerin parçası olarak hochdruckmetamorphen kayalarda yerkabuğunda oluşturur; ya yitim zonları volkanik sürecinde metamorfik dönüşüm, o Pasifik Ateş Yüzüğü (Yeni Zelanda, Yucatan, Guatemala, California, Japonya, vb) temsil ettiği kaya Jadeitit neredeyse tamamen Pyroxenmineral jadeit oluşur tarafından.

Jadeitit ayrıca Avrasya plakasına karşı jeolojik Auffaltungsvorgänge tarafından yapı ve baskı büyük ölçüde başta kuzeyde gibi, bölgede bu tür Himalayalar ve dağlık kuzey olarak son derece aktif tektonik bölgeler sıkıştırılmış Hint plaka dalan değil, presleme Tibet, yer doğmaktadır ve Moğolistan Tibet yalan alanlarının dağlık doğu, batı Hint-Çin (Burma) ve Sincan durumda. Bu tür bölgelerde, bu nedenle, çoğunlukla yeşim gerçek oluşum bölgelerinde, orogenetischen sürtüşme bölgeleri ve katlama enkaz gibi vadiye aşağı taşınır dağ nehir vadileri, fışkıran en zengin arkeolojik siteler, de. 

Yanlış Jade

Çeşitli diğer mineraller veya yanlış Jade denir onların çeşitleri:


 


Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler : En iyi: Burma, Çin, Guatemala, Japonya, Meksika, yeni Zellanda, Tibet, ABD: sanbenito, cantra costa counties, Kaliforniya 

Volkanik hareketler sonucunda oluşmuş olan kayaçlarda bulunmaktadır. Yapılarının ısı ve basınçla değişmiş halleridir. . Koyu yeşil olanı çok değerlidir ve Uzak doğu'da yüzyıllardan bu yana kullanılmaktadır. Yapısal olarak içerisinde ince taneler bulunduğundan şekil vermek oldukça zordur. Minerallerin birbirine sıkıca bağlanması ile oluşan bir yapısı bulunmaktadır. Oldukça dayanaklı bir yapıya sahiptir

 jadeid bir demir ve alüminyum silikat mineraller, saf bloğun kimyasal bileşimi ile, renksiz veya beyaz: sodyum oksit 13.94% için 58.28% silikon dioksit muhasebe, muhasebe, 1.62% kalsiyum oksit, O. temsil magnezyum oksit % 91 demir oksit, O.64% sorumluydu de Bunlar arasında krom, nikel, vb eser miktarda içerir, krom genellikle krom zümrüt O.2 ~ O, 5%, içeren var zümrüt yeşili zümrüt faktörler için 2 kadar bireysel 7 ~ 3.75% veya daha fazla yeşim sertlik, özgül ağırlık 3.33 Mineral kırılma indeksi: Ng = 1.667, NP = 1.654; 0.012 yeniden iskonto oranı genellikle zümrüt renkler, beyaz, gri, pembe, açık kahverengi, yeşil, yeşil... , renk ve doku noktalarına göre sarı, mor, vb, en opak, bireysel saydam, parlak cam, taşlar vardır yeşil, parlak yeşil, sarı yeşil güneş, sığ güneş oldukça yeşil, cam, yeşil, papağan yeşil, ıspanak yeşil, yeşil, açık yeşil güneş, yeşil kurbağa, yeşil kavun, erik yeşil, mavi-yeşil, gri-yeşil, parlak koyu yeşil ve mor ve lotus kök nişasta, yirmiden fazla çeşidi. açıkça bilinen ülkemizde yeşim jadeid, muhtemelen Song Hanedanı başladı.
 

Kraliyet yeşimi yeşil rengini yapısında ki krom mineralinden alır. Bazı  jadeit yeşim örnekleri demir oksitle çevrilmiş kahverengi bir yüzeye sahip olabilir. Ve bu havanın etkisiyle oluşur. Taşlar sergilendiklerinde bu kahverengi tabakalar dizaynların içine işler ve onları yok etmek yada saklamak için herhangi bir çaba gösterilmez çünkü süslemenin güzelliğini arttırdığı düşünülür.
 
Jadeit ; minerallerin silkat grubunun proksin dalına aittir. Mineral birbirine sıkıca bağlanmış ince kristallerden meydana gelir . bu kristallarin genellikle yüzeyleri boyunca uzanan ve birbiri içine geçen çizgileri vardır (ikizli). Oldukça sert olmasınının yanı sıra mohs ölçeğinde 7ye denk gelir. Jadeit dayanıklı bir mineraldir. Jadetin tipik siyah damarlanma özelliği gösteren iki koyu yeşil çeşidi vardır.
 
 

 

Jadeit

Bu kategoride henüz ürün Yok.