Nefrit

Nefrit

Kimyasal formülü :  Ca2 (Mg, Fe) 5 (OH) 2 (Si4O11) 2


Mineral bileşimi : Tremolit nefrit mineral topluluğu - bazen aktinolit izomorf serisi, diopsit küçük bir miktar, talk, serpantin, klorit, zoisit, Kalsiyum granat, krom spinel taş ve diğer ilgili mineraller.


Nefrit mineraller aktinolit ve tremolit, temel bileşenleri monoklinik olarak kabul edilir; uzun sütunlu ve lifli, yumuşak yeşim kendisi için bu iki ortak kristal mineraller bir keçe benzeri ile, bir lifli mineral agrega olan mükemmel tokluk değil, parçalanma vardır iç içe yapısı,.  Bu liflerin yönelimi, kedi türü vardır ve zaman.

Doku ve yapısı :
 Nefrit dokuma lifler büyük yapının tipik yapısı. Yoğun doku ve hassas. Ince lifler parçacıklar arasındaki bağlanma, özellikle bu özellik, çakıl oluşumunda rol işleme, özellikle de hava sonra kırık olmayan, çok iyi bir dayanıklılık sonuçlanan geliştirilmiş olabilir, çünkü iç içe yeşim tokluk, nedeni .


Optik Özellikleri

(1) Renk: yumuşak yeşim renk beyaz, gri, sarı, yeşil, gri, koyu yeşil, koyu yeşil, siyah, vb (Şekil 12-2-2). Fe ile beyaz nefrit, Mg-tremolit molekül izomorf ikamesine, nefrit yeşil farklı tonlarda sunulabilir zaman temel bileşen mineralleri tremolit beyaz olduğunda, Fe içeriği yüksek, derin yeşil . Siyah - Temelde demir aktinolit neredeyse siyahımsı yeşil nefrit oluşmaktadır.

(2) parlak ve şeffaflık: nefrit parlak cam ve balmumu parlaklık vardı; saydam büyük çoğunluğu saydam opak için olduğu kadar, çok az şeffaf.

(3) kırılma indeksi ve optik özellikleri: 1,606-1,632 nefrit kırılma indeksi (0,009-0,006), nokta ölçüm 1,60-1,61. Nefrit hiçbir yok altında dik polarizasyon, bir çok mineral agrega olduğunu.

(4) emilim spektrumu: 498nm ve 460 de nefrit bir emme çizgi ile 509nm az iki belirsiz absorpsiyon bandı var, 689nm bazı nefrit çift emme hatları vardır.

(5) Lüminesans: nefrit etkisiz ultraviyole altında floresan olduğunu.

Mekanik özellikler

(1) Bağıl yoğunluk: 2.95 (0,015-,05).

(2) Sertlik: 5-6 Mohs sertlik.

Özel optik efektler

Bazen aktinolit kedi denilen sözde nefrit kedi gözü,. Lifli aktinolit veya agrega oluşan aktinolit ve tremolit katı çözümü için paralel bir düzenlemedir, iyi kedi gözü etkisi vardır.


Nefritin iyi kalite mineral dizisi  tremolit, aktinolit tir. Özellikle yoğun tremolit  türevleri zor oluşmaktadır. özgül ağırlığı 2,9-3,02, sertlik :6-6 .5, kırılma endeksi :1.62-1 0,655, renk beyaz, mavi, sarı, kırmızı, siyah, vb silikat olan, kimyasal olarak stabildir.Nefrit
, bir amfibol aktinoliti. Nefrit aslında bir mineral değil, aktinolit mineralinin bir çeşididir. Kimyasal formülü Ca2(Mg, Fe)5Si8O22(OH)2'dir. Nefrit yeşim olarak da anılan değerli taşın iki türünden birisidir. Yeşim taşı olarak anılan diğer mineral ise jadeittir. Jadeit nefritten daha değerlidir. Ayrıca nefrit jadeitten daha fazla bulunur. Genellikle yeşil (özellikle koyu yeşil), gri ya da kremimsi beyaz renginde olur. Sertliği 6.0-6.5 arasındadır. Jadeit kadar sert değildir. Mat, yağımsı bir parlaklığa sahip iri parçalar halinde bulunur.Nefrit Demir içeren bir kalsiyum magnezyum silikat olan nefrit aktinolit-tremolit serisine bağlı bir amfibol cinsidir. Nefritler genelde yeşil rengin tonlarında çatlaklı bir yapı sunarlar. Nefrit mineraline Manisa'ya bağlı Gördes-Borlu ilçeleri arasında rastlanır (Türeli ve diğ.,2000).

Manisa Gördes bölgesindeki Nefritler, büyük olasılıkla magnezyumca zengin metagabrolardan türemişlerdir ve şistler içerisinde genelde yumrumsu yapılarda gözlenirler.


Küre masif sülfit yataklarında da, Serpantinit dokanakları boyunca klorit ve nefrit yaygındır (Coleman, 1977). 

Kalsiyum magnezyum demir Sertlik: 6.5 Yoğunluk: 2,96-1,63 Kırılma indisi: 1.61 birefringence: 0.027 nefrit yeşim lifli amfibol kristal agrega başka, olay onaylanır. Çelik zincir yapısı sert, başlangıçta bir silah olarak kullanılan, en iyi oyma malzeme olarak kabul edilir ve daha sonra takı olarak kullanılır. Rengini değiştirmek koyu yeşil nefrit demir açısından zengin, magnezyum bakımından zengin krem ​​homojen, lekeler veya çizgileri gösterebilir çeşitleri değişir.


Nefrit minerali ,  bir amfibol aktinoliti. Nefrit aslında bir mineral değil, aktinolit mineralinin bir çeşididir. Kimyasal formülü Ca2(Mg, Fe)5Si8O22(OH)2’dir. Nefrit yeşim olarak da anılan değerli taşın iki türünden birisidir.

Yeşim taşı olarak anılan diğer mineral ise jadeittir. Jadeit nefritten daha değerlidir. Ayrıca nefrit yeşim yada jadeitten daha fazla bulunur. Genellikle yeşil (özellikle koyu yeşil), gri ya da kremimsi beyaz renginde olur. Sertliği 6.0-6.5 arasındadır. Jadeit kadar sert değildir. Mat, yağımsı bir parlaklığa sahip iri parçalar halinde bulunur.

Konu Başlıklarımız;

 • Nefrit’in Tarihçesi
 • Nefrit Nedir | Özellikleri
 • Nefrit Nerelerde Bulunur | Çıkartılır 
 • Nefrit Nerelerde Kullanılır
 • Nefrit Fotoğrafları
 • Nefrit Videoları

 

Nefrit’in Tarihçesi

Nefrit binlerce yıldır Çinliler tarafından bilinir ve kullanılırdı. Çinlelerin oymaları 17. yüzyıldan sonra Burma jadeitlerinin keşfine kadar nefrit ile yapılmıştır. En önemli nefrit yatakları Çin’deki Kaşgar ve Khotan bölgelerinde bulunur. Nefrit çoğunlukla Çin, Burma (Myanmar) ve Yeni Zelanda’da kullanılırdı. Nefrit yüzyıllarca Yeni Zelanda’da Maoriler tarafından silah ve süs yapımında kullanılmıştır. Bugün hâlâ mücevher yapımı için çıkarılsa da madenciliği kısıtlanmış ve sıkı bir kontrol altına alınmıştır.

Eskiden nefritin böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği düşünülürdü. Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde çok fazla değer verilen bir taştır. Britanya Kolumbiyası’nın eyalet taşı, Wyoming’in ise resmi değerli taşıdır

 

Nefrit Nedir | Özellikleri

Kalsiyum magnezyum demir Sertlik: 6.5 Yoğunluk: 2,96-1,63 Kırılma indisi: 1.61 birefringence: 0.027 nefrit yeşim lifli amfibol kristal agrega başka, olay onaylanır. Çelik zincir yapısı sert, başlangıçta bir silah olarak kullanılan, en iyi oyma malzeme olarak kabul edilir ve daha sonra takı olarak kullanılır. Rengini değiştirmek koyu yeşil nefrit demir açısından zengin, magnezyum bakımından zengin krem ​​homojen, lekeler veya çizgileri gösterebilir çeşitleri değişir.

Kimyasal formülü : Ca2 (Mg, Fe) 5 (OH) 2 (Si4O11) 2

Nefrit’in  temel özellikleri

 • Mineral bileşimi: Tremolit nefrit mineral topluluğu – bazen aktinolit izomorf serisi, diopsit küçük bir miktar, talk, serpantin, klorit, zoisit, Kalsiyum granat, krom spinel taş ve diğer ilgili mineraller.
 • Kimyasal bileşim: Ca2Mg5 (Si4O11) 2 (OH) 2-CaFe5 (Si4O11) 2 (OH) 2, iki bileşen isomorf serisi, çoğu durumda bu iki ara nefrit sonu olarak tasarlanmıştır.
 • Nefrit mineraller aktinolit ve tremolit, temel bileşenleri monoklinik olarak kabul edilir; uzun sütunlu ve lifli, yumuşak yeşim kendisi için bu iki ortak kristal mineraller bir keçe benzeri ile, bir lifli mineral agrega olan mükemmel tokluk değil, parçalanma vardır iç içe yapısı,. Bu liflerin yönelimi, kedi türü vardır ve zama
 • Nefrit dokuma lifler büyük yapının tipik yapısı. Yoğun doku ve hassas. Ince lifler parçacıklar arasındaki bağlanma, özellikle bu özellik, çakıl oluşumunda rol işleme, özellikle de hava sonra kırık olmayan, çok iyi bir dayanıklılık sonuçlanan geliştirilmiş olabilir, çünkü iç içe yeşim tokluk, nedeni .

Nefrit’in Optik Özellikleri

 1. Renk: yumuşak yeşim renk beyaz, gri, sarı, yeşil, gri, koyu yeşil, koyu yeşil, siyah, vb (Şekil 12-2-2). Fe ile beyaz nefrit, Mg-tremolit molekül izomorf ikamesine, nefrit yeşil farklı tonlarda sunulabilir zaman temel bileşen mineralleri tremolit beyaz olduğunda, Fe içeriği yüksek, derin yeşil . Siyah – Temelde demir aktinolit neredeyse siyahımsı yeşil nefrit oluşmaktadır.
 2. parlak ve şeffaflık: nefrit parlak cam ve balmumu parlaklık vardı; saydam büyük çoğunluğu saydam opak için olduğu kadar, çok az şeffaf.
 3.  kırılma indeksi ve optik özellikleri: 1,606-1,632 nefrit kırılma indeksi (0,009-0,006), nokta ölçüm 1,60-1,61. Nefrit hiçbir yok altında dik polarizasyon, bir çok mineral agrega olduğunu.
 4. emilim spektrumu: 498nm ve 460 de nefrit bir emme çizgi ile 509nm az iki belirsiz absorpsiyon bandı var, 689nm bazı nefrit çift emme hatları vardır.
 5.  Lüminesans: nefrit etkisiz ultraviyole altında floresan olduğunu.
 6. Bazen aktinolit kedi denilen sözde nefrit kedi gözü,. Lifli aktinolit veya agrega oluşan aktinolit ve tremolit katı çözümü için paralel bir düzenlemedir, iyi kedi gözü etkisi vardır

Nefrit’in Mekanik özellikleri

 1. Bağıl yoğunluk: 2.95 (0,015-,05).
 2.  Sertlik: 5-6 Mohs sertlik.

 

 

Nefrit Nerelerde Bulunur | Çıkartılır 

Çinliler sonrası içine Burma ithal erken Stuart Cristiano malzemelerden, 2000 yıllık nefrit tarihi oyulmuş. Diğer Sibirya (siyah noktalar ile koyu yeşil), Rusya (dalga yemekleri) ve Çin. Nefrit de Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası ve Güney Adası çeşitli kayalarda dağıtılır. Peki Avustralya (siyah nefrit), Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika, Brezilya, Tayvan, Zimbabve (koyu yeşil), İtalya, Polonya, gibi Almanya ve İsviçre.

 

 


 

Bu kategoride henüz ürün Yok.