SAFİR

SAFİR :
Kimyasal Grubu : Oksitler

Bağlı Olduğu Grup : Korund

Diğer Grup Üyeleri : Yakut

Kimyasal Formül : Al2O3

Mohs Sertlik : 9

Özgül Ağırlık : 3,95-4,03

Dayanıklılık : Kırılgan

Dilinim : yok

Kırılma :  Konkoidal

Kırılma İndisi : 1,762-1,788

Optik Karakter : Tek eksenli / -


Kristal Sistemi : Trigonal

Kristal Biçimi : Çifte sivri, fıçı şeklinde, altıgen piramitler, tabloid şekilli

Renk (Genel) :Asıl olarak gece mavisidir, ancak kırmızı haricinde tüm renklerde de olabilir. Siyah, sarı, yeşil, mor çeşitli tonları, renksiz, pembe, turuncu, 

Renk (Akkor Işık) Yapay akkor ışığında, bazı safir mürekkep renkli ya da siyah-mavi olarak görünebilir.

Renk (Chelsea Filtresi) Yeşil sentetik: Genellikle kırmızı. Pembe: kırmızımsı.

Renk Nedenleri : Mavi safir içinde renklendirici maddeler, demir ve titanyum; ve mor taş, vanadyum. Sarı ve yeşil tonlarında bir küçük demir içeriği sonuçları; krom pembe, demir ve vanadyum turuncu tonlarını üretir.

Şeffaflık :  Şeffaf, Opak

Yapısal Görünümü : Saydam, yarısaydam
 
Parlaklığı : Elmas gibi sert, camsı
 
Uyumlu Olduğu Unsur : Ateş, Hava
 
Uyumlu Olduğu Şakra : Kök, Gortlak, Alın

Nerede bulundu: Safir dolomite kireçtaşı,  mermer, bazalt kayaçlarında ya da pegmatit kayaçlarında bulunur.Çogunlukla alüvyonlarda veya ayrışma zonlarında ve nadiren primer kayaçlarda bulunur. 

Sembolü Olduğu Hususlar : Sdakat, Aşk, Özlem
 
Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler : Hindistan, Tayland, Sri Lanka, Afganistan, Avustralya, Brezilya, Pakistan ve Rodezya


Antik çağlarda, gibi herhangi bir mavi taş (lazurite) Safir denirdi.  Kırmızı hariç tüm kaliteli Korundumlara Safir denir. En istenilen renk saf peygamberçiçeği-mavi. Bazı mavi ve gri-mavi Safir (Sri Lanka, Tayland, Tanzanya, Kolombiya, ve diğerleri) bir kırmızımsı veya yapay ışık altında mor-kırmızı renk tonunu sergileyen - krom ve vanadyum katkılar neden olduğu alexandrite etkisi, yoğunlukla ilişkilidir . Bu unsurların konsantrasyonu ve  rutil iğnelerinin ipeksi bir parlaklıgın neden oldugu, hizalanmış iğneler altı-ışınları yıldız safir  oluşuna neden olur.


Safir taşı da yakut taşı gibi korindon grubuna ait olup,  çeşitli renklerde bulunabilir. Dünyanın en pahalı ve en değerli taşları arasında bulunan safir, sert ısıya dayanıklıdır. Muhteşem mavi renkli ve beyaz damarlı olurlar. Işıltısı ve aydınlık görüntüsü onu diğer taşlardan farklı kılar. Dünyada en değerli safir taşları Hindistan'dan çıkarılanlardır.

Bilinen en büyük safir,563 karatlık hindistan yıldızıdır. New York Doğal Tarih Müzesi'nde sergilenmektedir. 330 karat olan bir diğeri ise asyanın yıldızı olarak adlandırılmış olup, Washington DC'de sergilenmektedir.

Safir kendine has canlı bir görünüme sahiptir. Tarih boyunca, özellikle batı kralları tarafından kutsal bir koruyucu olarak kabul edilmiş, kullanımı kralların tekeline alınmış, kötülüklerden, ihanetten, büyülerden, yenilgilerden korunmak için kullanılmıştır. Ayrıca Safir papalık makamınında sembolüdür. Osmanlı hükümdarlarının takı olarak kullandığı da bilinmektedir. Çok pahalı olduğunda halkın kullanması da zaten pek mümkün değildir.


 

Safir Taşı Faydaları

 • Böbrekleri kuvvetlendirir.
 • Kalbi kuvvetlendirir.
 • Aşkta sadakati sağlar, yanlış davranışları engeller.
 • İnancı güçlendirerek kişiye güven verir.
 • Şevkat duygusu vererek, ruhsal duyarlılığı arttırır.
 • Kuşkuları yok eder, özgürlük hissi verir.
 • Psişik yetenekleri arttırır.
 • Sezgiyi kuvvetlendirir.
 • Sinirleri yatıştırır, konsantrasyonu arttırır.
 • Mavi Safir : telaşlı ruh halini, zihin dağınıklı oluşturan olumsuz duyguları, korkuları, endişeleri, kuruntuları, nefret ve intikam duygularını, öfkeleri, dargınlıkları ortadan kaldırıp bunların yerine iç huzuru, sevinç, memnuniyet, sevgi ve dostluk duyguları yerleştirir.
 • Siyah Safir : fiziksel zararlardan ve bedensel hastalıklardan korur. Kişinin kendisine güvenini arttırır.
 • Mor Safir : yoğunlaşma haline geçmekte yardım eder, maneviyatı artırır.
 • Sarı Safir : kişiye akıl, irfan, bilgelik, dirayet, zenginlik, başarı, saadet ve istediği alanda yükselme şansı getirir.
 • Beyaz Safir : akıl ve algılama gücünü harekete geçirir. Bir konu üzerinde odaklanmamıza yardım eder. güzelliğe, dürüstlüğe, güzel ahlaka yönlendirir.
Bu kategoride henüz ürün Yok.